BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da novi zakon o radu, sa kojim se sindikat ne slaže, jeste uslov koji traže finansijske međunarodne organizacije, ali je taj uslov meko postavljen u odnosu na neke druge uslove Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/.
“Razlog zašto je to meko postavljen uslov jeste upravo njihova /MMF/ svijest o tome koliko je kompleksna ta materija i da je potrebno da se obezbijedi saglasnost svih socijalnih partnera”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je za RTRS izjavila da će biti važno da se druga dva socijalna partnera, poslodavci i sindikat, malo bolje razumiju šta se to želi postići ovim zakonom.
“Bojim se da smo nekad u situaciji da branimo i stvari koje nisu napadnute. Biće neophodno da jako puno komuniciramo, razgovaramo i vidimo šta su stvari, kriterijumi i principi koje treba ispoštovati kada je u pitanju donošenje novog zakona i onda će sigurno biti manja `temperatura` kada je u pitanju ova tema”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da Vlada stoji na raspolaganju socijalnim partnerima kako bi se došlo do dobrog rješenja.
“Ukoliko postoje otpori, ukoliko neko to ne želi, ja se bojim da mi nećemo moći sami da odradimo taj posao u smislu da intervenišemo i da neke druge mirimo. Dakle, svi su jasno do sada rekli /šta misle o novom zakonu/ – poslodavci smatraju da treba, sindikat je rekao da ne treba, MMF smatra da treba, ali nije tvrdo postavljen uslov u smislu da će biti neke ozbiljnije blokade aranžmana ukoliko ne bude usvojen taj zakon”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da aranžman sa MMF-om ne bi trebao zbog toga da bude upitan.
“Dakle, mi smo analizirali neke druge stvari koje su daleko važnije, recimo, za MMF nego što je zakon o radu, mada oni veoma visoko postavljaju na listi svojih prioriteta taj zakon”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona pojašnjava da je ovaj zakon “velika tema” u Srbiji, Hrvatskoj i ostalim zemljama u regiji.
“Očigledno je da se neke stvari moraju inovirati na način da više odgovaraju vremenu u kojem živimo. Previše smo naviknuti da živimo životom koji je mnogo drugačiji od perioda od prije 30 godina, ali želimo neku sigurnost da stvari budu regulisane kao da smo još u tom periodu”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da će se ovom pitanju pristupati oprezno i polako, uz uvažavanje prava radnika koja ne smiju biti ugrožena bilo kakvim zakonskim rješenjem, i moraju da budu jasno i precizno definisana, ali se u obzir moraju uzeti i poteškoće poslodavaca koji treba da isplate platu tim radnicima.
“Teško je /poslodavcima/ obezbijediti novac upravo tim radnicima, kojima želimo svi da zaštitimo redovnost i pristojnu visinu plata. Nemate vi danas super velikih plata, ali želimo da obezbijedimo da bude pristojno ono što mora svako da donese svojoj kući i porodici”, rekla je Cvijanovićeva.
Predsjednik Vlade Republike Srpske istakla je da će u vezi sa novim zakonom o radu biti još puno mjera i intervencija.
“Bojim se da se nismo međusobno dobro razumjeli i da je ovdje više u pitanju loša komunikacija nego bilo čija loša namjera, ni sindikata, niti poslodavaca. Samo vidim da nismo imali dobru komunikaciju i da ćemo morati da komuniciramo”, rekla je Cvijanovićeva. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Gospodjo Cvijanovic, Vi ste nastavnica jezika i morate voditi racuna da govorite gramaticki ispravno srpski jezik…jer se ne kaze “odraditi”, otkud vam to… Za vasa razmatranja koja se odnse na Zakon o radu RS, poznato je da nemate redovno zavrsen pravni fakultet, pa i vase nestrucno misljenje nije bitno… jer do daljeg bice kako Mile kaze…