BANJALUKA, Domaćim privrednicima dobro funkcionisanje sistema infrastrukture kvaliteta znači da nadležni organi donose savremene propise, usaglašenene sa međunarodnim standardima, izjavila je načelnik Odjeljenja za evropske integracije u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske /RS/ Nataša Žugić.
Nakon današnjeg seminara o temi “Standardizacija i akreditacija kao elementi infrastrukture kvaliteta”, Žugićeva je novinarima u Banjaluci rekla da je cilj ovog seminara upoznavanje i razmjena iskustava ministarstava i organa uprave RS radi efikasnog pravnog regulisanja, stvaranja uslova za uklanjanje tehničkih barijera u trgovini, zaštite potrošača i okoline,te jačanja konkurentnosti domaće privrede.
Ona je navela da je današnji seminar prvi u nizu koji će biti organizovani o ovoj temi.
Zamjenik direktora Instituta za akreditaciju BiH Miloš Marković izjavio je da je za pet- šest godina u BiH akreditovano 19 ispitnih laboratorija, šest kalibracionih laboratorija, dva tijela za sertifikovanje proizvoda i 11 inspekcijskih tijela.
On je naveo da je od toga u RS akreditovano osam ispitnih laboratorija, jedna kalibraciona laboratorija, a da su ostalo inspekcijska tijela.
Marković je naglasio da dokumenti koje izdaje ovaj Institut i akreditovana tijela važe samo za unutrašnje tržište, dodavši da je u okviru Cefte u fazi potpisivanje bilateralnih sporazuma o priznavanju dokumenata koju izdaju akreditovana tijela.
“Borimo da dobijemo termin u kojem bi došli eksperti za evropske akreditacije koji bi izvršili ocjenu rada Instituta i ocjenu akreditovanih tijela, jer je ključni cilj da dokumenti koje izdaju Institut i akreditovana tijela u BiH važe u čitavom svjetu”, rekao je Marković.
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
bitno je da vi samo organizujete kojekakve seminare, koferencije, i slicne okrugle stolove, ubijete koju dnevnicu, izdate saopstenje i cica mica gotova prica. Privredi je svakako odzvonilo, tako da nemate nikakvu odgovornost.
Aha ovaj Institut je na nivou BiH zato ga nemam evidentiranog u spisku naših 8 instituta,17 fondova,16 agencija, 9 direkcija, 18 zavoda,10 komisija,10 savjeta i još 29 institucija RS različito krštenih, sve sa profesionalnim ekipama i stručnim službama.Za sada smo još uvijek sa 117 institucija pod okriljem Vlade, ne računajući ministarstva, uprave, sekretarijate, službe, inspektorate i druge sa direktnim ovlašćenjima.
brkoug svaka ti cast kad si uspio da evidentiras sve te direkcije, uprave i slicne ekspertske agencije gdje nam strucnjaci vrijedno rade. Kao u onoj pjesmi koliko organa, to mora da je fatamorgana.
Ovoliko institucija nema ju ni Kinezi
sve dzabalebarosi, poltroni, mamini i tatini sinovi i kceri, na grbaci ovog naroda.Zasticeni iza debelih stakala u plavoj zgradi, kao medjedi u sumi.Cast izuzecima ako ih uopste ima.
Uz Ministarstvo poljoprivrede,vodoprivrede i šumarstva imam evidentirane:
1.Agencija za uzgoj i selekciju u stočarstvu RS
2.Agenc. za pruž. struč.usluga u poljoprivr. RS
3.Agencija za vode RS-sliva Save
4.Agencija za vode RS-sliva Trebišnjice
5.Agencija za šume RS
6.Agencija za agrarna pitanja RS
7.Direkcija voda RS
8.Hidro-meteorološki zavod RS
9.Poljoprivredni institut RS
10.Veterinarski institut RS
11.Poljoprivredna stručna služba RS
12.Protivgradna zaštita RS
13.Protivgradna preventiva RS