SARAJEVO, Poslanici Predstavničkog doma parlamenta BiH završili su raspravu o zahtjevu Savjeta ministara za razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju institucija BiH po hitnom postupku.
Uprkos obrazloženju ministra finansija i trezora BiH Nikole Špirića za hitnu proceduru, čiji je cilj da se ne ugrozi servisiranje spoljnog duga, većina poslanika bila je protiv takvog zahtjeva.
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH razmatra na današnjoj sjednici Prijedlog zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH, čiji su predlagači Milorad Novković, Nermina Zaimović i Niko Lozančić.
Na početku rasprave o ovom zakonskom rješenju poslanik SDA Šefik Džaferović zauzeo se da ovo rješenje ne bude usvojeno, dok je Beriz Belkić iz Stranke za BiH istakao da predloženi amandmani u suštini ne mijenjaju ovaj zakon, zbog čega ga neće podržati.
Aleksandra Pandurević iz SDS-a istakla je da je suština da se parlament BiH ne može staviti u supremaciju nad Narodnom skupštinom Republike Srpske, što je izazvalo oštru repliku Belkića, koji je rekao da “ova država neće biti talac takvih razmišljanja”, jer su nadležnosti BiH definisane Dejtonskim sporazumom.
Pandurevićeva je odgovorila da je i Srpska potpisnica Dejtonskog sporazuma, što znači da ima svoje nadležnosti, ali da je problem političara Federacije što svih ovih godina žele da oduzmu nadležnosti Republike Srpske i prenesu na BiH.
U toku je rasprava o Prijedlogu zakona o finansiranju političkih stranaka koje je u parlamentarnu proceduru uputila Interresorna radna grupa.
Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma utvrdila je postojanje ustavnog osnova za prijedloge ovih zakona, nakon čega su dobili podršku na prethodnoj sjednici Predstavničkog doma 5. jula.
Iz SDS-a su najavili da će podršku Prijedlogu zakona o finansiranju političkih partija usloviti brisanjem odredbe koja predviđa prenošenje nadležnosti sa entiteta na BiH, a SDA se oštro usprotivila predloženim rješenjima zakona o sukobu interesa, tražeći sveobuhvatnu raspravu o tom pitanju.
Na dnevnom redu sjednice su i principi Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kretanju i boravku stranaca i azilu i principi Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ministarstvima i drugim organima uprave BiH.
Poslanici će razmatrati i Prijedlog odluke za imenovanje članova Savjeta nacionalnih manjina BiH, koji je dostavila Zajednička komisija parlamenta BiH za ljudska prava, prava djeteta, mlade, imigraciju, izbjeglice, azil i etiku.
Sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH počela je u 10.00 časova. Srna