VAŠINGTON , Barak Obama, predsjednik SAD, juče je spremao novu rundu pregovora sa čelnicima Demokratske i Republikanske partije, koji bi trebalo da spriječe da američka privreda u avgustu sklizne u novu recesiju.
Na neuspješnim pregovorima održanim u petak, obe strane su se čvrsto držale svojih stavova o porezima i državnim troškovima, pa je Obama u ime demokrata pozvao republikance da pruže „ozbiljan plan“, da bi mu Džon Bejner, republikanski predsjednik donjeg doma Kongresa, odgovorio da ni sama Bijela kuća nema ozbiljan plan za krizu.
Glavni problem oko kojeg se lome koplja u Kongresu leži u tome što bi kongresmeni do 2. avgusta trebalo da povećaju limit američkog duga iznad 14,3 biliona, koliko trenutno iznosi. Ukoliko dogovor ne bude postignut, vlada SAD neće moći dodatno da se zaduži i ostaće bez novca da plaća sopstvene troškove, što bi izazvalo novi haos na finansijskim tržištima i moglo bi da Ameriku ponovo otjera u recesiju. Lideri dvije partije u Kongresu sastali su se u pokušaju da pronađu kompromis, ali je napredak bio ograničen.
Republikanci žele dogovor o smanjenju deficita što je uslov za podizanje limita državnog zaduživanja, ali se ne slažu sa demokratama o načinu na koji bi to izveli. Bela kuća se zalaže za povećanje određenih poreza koje bi pogodilo bogate Amerikance, što republikanci odbijaju. Sukob Obame i Bejnera oko toga da li iko od dvije suprotstavljene strane ima ozbiljan plan za spriječavanje recesije natjerao je američke medije da razmišljaju o posljedicama koje će usljediti ukoliko dogovor izostane.
Agencije za kreditni rejting „Moody’s“ i „Standard & Poor’s“ uputile su prošle nedjelje upozorenja da bi mogle da smanje maksimalni AAA rejting Amerike ukoliko limit državnog zaduživanja ne bude podignut i vlada u Vašingtonu ne iznese u javnost mjere za smanjenje deficita.
Bijela kuća i lideri Kongresa pokušali su odmah nakon toga da ubjede finansijska tržišta da dug neće SAD otjerati u bankrot. Mič Mekonel, vođa republikanaca u Senatu, ponudio je rezervni plan koji bi obe suprotstavljene strane trebalo da prihvate ukoliko dosadašnji pregovori propadnu. Mekonelov plan predviđa uspostavljanje zakonskog okvira za podizanje limita zaduživanja i stavlja skoro sav teret na Obaminu adminstraciju. Demokrate iz Senata rade na tome da modifikuju ovaj plan, za šta nemaju podršku konzervativaca.
Republikanski kongresmeni tvrde da bi u utorak glasali za zakon o podizanju limita zaduživanja za 2,4 biliona dolara, što je suma koju je Obama tražio ukoliko Kongres usvoji odluku o rebalansu budžeta, što je malo izvodljivo.
– Vrijeme nam ističe. Oči nacije i cijelog svijeta su uprte u nas i mi moramo da pokažemo da smo složni i da pošaljemo odlučan signal da ćemo preduzeti neophodne korake za izbjegavanje bankrota – kaže Timoti Gajtner, američki sekretar za finansije.
Komentariši