VAŠINGTON, Ekonomski tim budućeg američkog predsjednika Baraka Obame radi na reviziji 700 milijardi dolara vrjednog programa ekonomske pomoći TARP, sa ciljem da se učini više na podsticanju kreditiranja potonule privrede, izjavio je jedan Obamin saradnik.
Dnevni list “Vašington post” je nešto ranije objavio da Timoti Gajtner, nominovan za novog ministra finansija, sarađuje sa Obaminim savetnikom za ekonomiju Lerijem Samersom na novom pristupu u upravljanju programom TARP, prenio je Rojters.
Anonimni zvaničnik je potvrdio da se trenutno radi na tome i da će dogovor vjerovatno uključivati trošenje dela novca iz programa TARP za pomoć vlasnicima nekretnina kako bi izbiegli zaplijenu kuća, za koje ne mogu da otplate uzete hipotekarne kredite.
Obamin tim, takođe, želi da istraži načine proširenja programa radi podsticanja zajmova opštinama, manjim firmama i potrošačima.
U Vašingtonu se vodi pravi mali rat oko toga da li su potrebne dodatne podsticajne mjere za oporavak posrnule američke ekonomije, gdje je na jednoj strani novoizabrani američki predsednik, a sa druge Kongres, pa analitičari postavljaju pitanje “ko će pobijediti?”.
Obama je već ranije na predavanju koje je održao na Univerzitetu u Virdžiniji, govoreći o svom ekonomskom programu, upozorio na mogućno dodatno “pomračenje” američke privrede.
On takav scenario ne isključuje, ukoliko na vrijeme ne budu sprovedene nove podsticajne mjere, najavljujući pri tome velike promijene na američkim finansijskim tržištima, koje je pogodila najveća kriza za poslednjih nekoliko decenija.
Očekujte velike promijene na Volstritu, poručio je novoizabrani američki predsjednik koji je i ovim izlaganjem nastavio da poziva na usvajanje paketa finansijskih stimulansa kako bi se pokrenula američka ekonomija.
On je izrazio uvijerenje da nije kasno da se promijeni kurs, ali da će to biti složenije ukoliko se ne počne odmah dijelovati i pregovarati.
“Ukoliko ne preduzmemo odgovarajuće korake, recesija bi mogla trajati vječno, a broj nezaposlenih bi se mogao udvostručiti”, poručio je Obama koji je rekao da njegov ekonomski plan podrazumijeva i stvaranje do tri miliona radnih mjesta.
Budući američki predsjednik i njegovi savjetnici su zajedno sa Kongresom radili na osmišljavanju dvogodišnjeg plana oporavka ekonomije, vrijednog između 700 i 800 milijardi dolara.
Paket obuhvata smanjenje poreza i fondove za izgradnju novih puteva, škola i mostova i predviđa finansiranje projekata obnovljive energije i povećanje pomoći nezaposlenima.
Obama se nada da će obezbijediti usvajanje ekonomskog paketa do sredine februara.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.