NJUJORK, EU i Kanada nisu jedine zemlje koje brinu najave mogućeg američkog protekcionizma – pojedini stručnjaci strahuju da bi ogroman paket pomoći od osamsto milijardi dolara, koji želi da realizuje administracija američkog predsjednika Baraka Obame, mogao zapravo da naškodi državama u razvoju.
Jedan od onih koji dijele tu bojazan je i profesor Vim Naude iz Instituta UN za razvoj ekonomskih istraživanja u Finskoj koji upozorava da “ovi paketi pomoći stvaraju ogromne probleme za zapadne zemlje i vjerovatno nisu pravi put kojim valja ići”.
“Oni stvaraju problem neodgovornosti, jer, na neki način, nagrađuju one koji su na prvom mjestu i odgovorni za finansijsku krizu. Stvara se još više kompanija koje su toliko velike da im se ne može dozvoliti da propadnu, čime se, istovremeno, pojačava i koncentracija velikih firmi u bankarstvu ili autoindustriji, što je, zbog manjka konkurentnosti, loša vijest za potrošače i domaćinstva u razvijenim državama”, kaže profesor Naude.
Amerika ima ogroman budžetski deficit – od hiljadu i petsto milijardi dolara – kao i značajan spoljnotrgovinski deficit, napominje profesor Naude. On zbog toga upozorava da bi novac za finansiranje mogao da potekne od štednje akumulirane tokom nekoliko proteklih godina u zemljama u razvoju.
“Zemlje u razvoju u svojim deviznim rezervama drže između pet i šest hiljada milijardi američkih dolara. Kina ima oko dvije hiljade milijardi dolara, što znači da Peking ne smije da dozvoli pad američke valute – jer bi tako izgubio mnogo para. Znajući to – da Kinezi prosto moraju da brane vrijednost dolara kupujući ga na deviznom tržištu, Amerikanci mogu da počnu da štampaju gotovo neograničene količine dolara kojima će, kako bi ih spasili, prosto zatrpavati svoje problematične i nekonkurentne banke i autoindustriju” – navodi Naude
Kinezi su u nekoj vrsti klopke, jer kada bi pokušali da se “izvuku iz dolara”, to bi dovelo do naglog pada dolara i kineske devizne rezeerve bi manje vrijedile.
S druge strane, Amerikancima je, kao neto uvoznicima, potrebna jaka valuta kako bi taj uvoz bio što jeftiniji za njih, kaže profesor Naude.