BANJALUKA, Svi poreski obveznici, građani koji izdaju stanove u zakup drugim fizičkim licima građanima, obavezni su podnijeti poresku prijavu za porez na dohodak od kapitala, saopšteno je iz Poreske uprave Republike Srpske.
U Poreskoj upravi pojašnjavaju da se prijava poreza na dohodak od kapitala u ovom slučaju vrši na obrascu 1008 – akontacija poreza na dohodak, na kojoj se iskazuje ukupan dohodak od kapitala, normirani troškovi i iznos obračunatog poreza.
Rok za podnošenje prijave je do desetog u mjesecu za prethodni mjesec, navodi se u saopštenju iz ove institucije.
Prema podacima Poreske uprave Republike Srpske u 2016. godini naplaćeno je 8,93 miliona KM poreza na dohodak od kapitala.
Poreska uprava na osnovu urađenih procjena i analiza, smatra da se može povećati potencijal naplate poreskih obveznika koji bi trebalo da plaćaju ovaj porez.
U posljednje vrijeme uočen je trend izdavanja “stanova na dan”, tako da bi i ovu oblast trebalo iz “sive zone” uvesti u legalne tokove.
Poreska uprava pozdravlja sve preduzetničke aktivnosti u kojima su građani pronašli novi izvor sticanja dohotka, pa tako i ove, ali bi građani koji iznajmljuju stan na dan trebalo da izvršavaju svoje obaveze prema državi i da posluju u skladu sa zakonskim propisima.
Poreska uprava Republike Srpske poziva sve poreske obveznike da, u skladu sa svojom zakonskom obavezom, podnesu prijavu za porez na dohodak od kapitala i da ga plate.
Poreska uprava će učiniti sve da im taj proces olakša i pojednostavi kako bi poreski obveznici koji poštuju zakon to mogli jednostavno i lako da urade.
Rok za podnošenje godišnje prijave za porez na dohodak je 31. mart tekuće godine, za dohodak ostvaren u prethodnoj godini.
Poreska uprava preduzima sve mjere iz svoje nadležnosti da sankcioniše one građane koji uporno ne izvršavaju obaveze i ne poštuju zakonske propise.
Poreska uprava u ovoj godini namjerava da poboljša saradnju i sa drugim institucijama kao što su lokalne zajednice i njihove zajednice etažnih vlasnika, te turističke organizacije, kako bi naplatu poreza od zakupnina učinili što efikasnijom.
U saopštenju se dodaje, da u ovoj instituciji vrše i intenzivne analize podataka dostupnih putem interneta i oglasa, gdje građani oglašavaju ovu vrstu djelatnosti. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ako sam ja potpisala kao stanozakupac dokument s bivsom gazdaricom u kome sam joj dala svoj maticni broj, polovinom decembra je obavestila o svom odlasku do kraja januara, i otisla zadnjeg dana januara, da li ona ima prava da se i dalje sluzi mojim maticnim brojem? Problem je u tome sto mi naknadno trazi pare pod pretnjom prijave SUP-u koje bi trebalo da joj dostavim do kraja marta a odnose se na neplacene decebarske racune u vrednosti od oko osam hiljada dinara. Naime, uzela je bila novac od mene za pretpostavljene januarske troskove od cega racuni stizu u februaru, dok tom prilikom, zadnjeg dana januara prilikom mog odlaska, nije ni pomenula ni trazila da joj platim decembarske racune. Trazila je da joj platim januarske, sto sam ja i uradila. I to je po meni zavrsena prica. Pocetkom marta mi se javila na mobilni, i trazi tek sada da joj platim i te decembarske jer je ona to previdela. Mislila je da sam ih platila, a ja sam mislila da ih je platila ona, samim tim sto ih nije ni trazila. Cemu pretnja SUP-om?