BANJALUKA, Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske /RS/ Igor Radojičić rekao je da će parlament nastojati da bude apsolutno ažuran u vezi sa ispunjavanjem obaveza prema evropskim integracijama.
“Parlament Srpske u zakonodavnom dijelu u domenu RS već radi na usklađivanju propisa sa EU”, istakao je Radojičić na zajedničkoj konferenciji za novinare sa direktorom Direkcije za evropske integracije BiH Osmanom Topčagićem, nakon što je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU predstavljen narodnim poslanicima.
Radojičić je rekao da će RS niz zakona usklađivati sa evropskim u domenu svoje nadležnosti, a u dijelu koji se ne odnosi na zakonodavstvo nastojaće se da poslanici budu informisani o dužnostima i obavezama BiH i iskustvima ostalih zemalja u tom procesu.
On je naglasio da je neophodno da Narodna skupština, poslanici i skupštinski odbori budu informisani o procesu evropskih integracija, od kojih bi najveću korist trebalo da imaju građani RS i BiH.
Radojičić je naveo da Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju BiH sa EU predstavlja niz obaveza za cijelu BiH, ističući da BiH mora da pronađe adekvatan model da zadovolji evropske standarde.
”Pojedine agencije i institucije u BiH već su uspostavljene, a biće potrebne određene institucionalne reforme u narednom periodu, jer Sporazum nosi niz zakona i standarda EU koje bi BiH trebalo da prihvati”, naglasio je Radojičić.
On je rekao da će 10. jula na Mrakovici na Kozari prvi put biti održan zajednički sastanak rukovodstava tri parlamenta u BiH o temi zajedničkih zadataka zakonodavaca u oblasti evropskih integracija.
Direktor Direkcije za evropske integracije BiH Osman Topčagić rekao je da su dobra početna iskustva u primjeni Privremenog sporazuma sa EU, koji je stupio na snagu 1. jula, i da vjeruje da će isti rezultat imati i naredne faze primjene ostalih obaveza.
On je naglasio da su novim carinskim režimom u BiH za trgovinu sa EU ukinute carine za značajan broj industrijskih proizvoda, repromaterijale i mašine iz EU, a ne naplaćuje se jedan odsto za carinsko evidentiranje za proizvode porijeklom iz EU.
“Važno je da Narodna skupština RS i ostala zakonodavna tijela i vlade u BiH budu informisane o ovim aktivnostima i učestvuju u pripremama za ispunjavanje obaveza i dogovaraju aktivnosti radi bržeg puta ka EU”, istakao je Topčagić i dodao da je naredni cilj postizanje kandidatskog statusa BiH, a zatim i kretanje prema punopravnom članstvu u EU.
On je rekao da će BiH kada dobije status kandidata godišnje dobiti oko 100 miliona evra bespovratnih sredstava, navodeći da se u ovoj fazi ta pomoć uglavnom usmjerava na tranziciju i institucionalnu izgradnju, a ne na regionalni razvoj i infrastrukturu.
Topčagić je rekao da nedavno odbijanje Lisabonskog sporazuma u Irskoj nema implikacije na BiH, ističući da bi BiH trebalo da nastavi ispunjavanje obaveza preuzetih iz Sporazuma sa EU.