BEOGRAD, Optimalan period u kome može da se izvrši potpuna revitalizacija i spajanje Industrije mašina i traktora (IMT) i Industrije motora Rakovica (IMR) je četiri do pet godina, ocijenio je generalni direktor IMR Zoran Radosavljević, koji operativno rukovodi i IMT-om.
Za taj poduhvat potrebno je oko 50 miliona evra, a više od 90 odsto te sume moglo bi da se obezbjedi kroz sopstvene prihode, rekao je Radosavljević u intervjuu Tanjugu.
“Jedan od prijedloga, u procesu objedinjavanja dva preduzeća, jeste da se deo IMT-ove imovine, na prostoru od 36 hektara, u Novom Beogradu proda, i da se ta sredstva utroše na investicije i primjenu novih tehnologija“, naglasio je Radosavljević.
On je podsjetio da su IMT i IMR kompanije u restrukturiranju koje nemaju “odriješene ruke” u upravljanju svojom imovinom.
Radosavljević je objasnio da je prije četiri godine izmjenjen Zakon o privatizaciji, što znači da bi u slučaju prodaje dijela imovine IMR – a i IMT – a sav novac otišao na račun Agencije za privatizaciju.
“U ovom trenutku nemamo motivaciju za tako nešto, ali smo dobili uvjeravanja da će do kraja godine doći do izmjene Zakona o privatizaciji“, objasnio je Radosavljević.
U međuvremenu, dok se uslovi ne promjene, kako tvrdi Radosavljević, postojeće mašine će se iskoristi do maksimuma, a u planu je i odabir lokacije za zajedničku fabriku traktora.
“Prva ideja je da to bude IMR-ova fabrika u Rakovici, jer je industrijska zona, infrastruktura je odlična i sve što je neophodno nalazi se tu”, naveo je on.
Na početku bi, prema riječima Radosavljevića, trebalo da se investira oko dva miliona evra u rakovičku livnicu da bi se pogon prilagodio potrebama IMT-ovih traktora, kao i da se podigne svijest o ekološkoj zaštiti.
Radosavljević je podvukao da je plan o objedinjavanju i revitalizaciji IMT-a i IMR-a predat nadležnim institucijama za vrijeme prethodne vlade.
“Prethodna vlast imala je tu projekciju, nova vlast takođe, a nadamo se da će se ovo pitanje uskoro razmatrati“, zaključio je Radosavljević.
U prvoj fazi je namera da se mjesečna proizvodnja u obe fabrike podigne na nivo od 200 do 300 traktora mjesečno i otvori više od 200 novih radnih mjesta u proizvodnim pogonima. (Tanjug)
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Godina 2020. fabrike su ujedinjene ali na nebu.Naš veliki vođa ih pretopio sve u železari,onoj koju je poklonio kinezima….