SARAJEVO, Izjave predstavnika federalnog Ministarstva finansija da će “pokušati obezbijediti” novac za isplatu vlasnika obveznica Federacije BiH neprimjerene su, smatraju učesnici na tržištu kapitala u ovom entitetu.
Ocjenjuju i da ovakve izjave negativno utiču na rejting države kao emitenta vrijednosnih papira.
Sarajevska berza (SASE) i brokeri zadovoljni su što se državnim/entitetskim obveznicama konačno može trgovati, ali smatraju da bi vlasti morale učiniti dodatne napore da stimulišu potražnju za ovim vrijednosnim papirima kako bi oni postali atraktiviji tržišni materijal.
To se, prije svega, odnosi na obveznice za ratna potraživanja koje imaju znatno duži rok dospijeća od obveznica stare devizne štednje.
“Ove obveznice predstavljaju bezuslovni dug FBiH. Vlasnike obveznica i potencijalne kupce ne zanima šta će entitet uraditi da sakupi novac, već da će na vrijeme biti isplaćeni. Vladini zvaničnici treba da budu vrlo oprezni kod svojih izjava, jer imaju uticaj na rejting države kao emitenta vrijednosnih papira”, kaže Almir Mirica, izvršni direktor nadzora i trgovine SASE.
I pored toga što je kamatna stopa na obveznice od 2,5 posto mala, Mirica smatra da nije apsolutno neatraktivna s obzirom na to da se svugdje u svijetu kamata koju plaća država smatra bezrizičnom kamatnom stopom.
Ipak, vjeruje da se obveznice koje izdaje država/entitet mogu učiniti atraktivnijim za investitore.
“Jedan od primjera je omogućavanje otplate starog poreskog duga ovim obveznicama, o čemu je SASE nedavno izdala saopštenje. Druga mogućnost o kojoj bi trebalo razmisliti je smanjenje poreske osnovice za domaće investitore koji investiraju u vrijednosne papire koje emituje država ili niži nivoi vlasti. Ovaj pristup prisutan je u većini zemalja i ima za cilj da učini investiranje u državne obveznice atraktivnijim i samim tim da državi omogući zaduživanje putem tržišta kapitala”, naglašava Mirica.
Ahmed Hodžić, direktor brokerske kuće FIMA, takođe smatra da su vlasti FBiH morale dati neke benefite kojima bi stimulisale potražnju za ovim vrijednosnim papirima, poput onih koje je uvela Vlada RS.
“U ovih nekoliko dana trgovina obveznicama ratnih potraživnaja je pojačana. Međutim, početni entuzijazam brzo će splasnuti ako ne osiguramo povlastice. Kupovna strana će se ispucati, cijena obveznica će skliznuti nadolje i nećemo imati tražnje. Nama je bitno da u godinama do dospijeća ovih obveznica bude što više trgovine”, objašnjava Hodžić.
Ako već nije dala povlastice, Vlada, prema Hodžiću, nije morala nametati dodatne barijere investitorima.
“Propisano je da investitori koji kupuju obveznice moraju imati račun u nekoj od domaćih banaka, što predstavlja problem stranim investitorima, fondovima i fizičkim licima”, ističe on.
Adnan Bunjo, direktor brokerske kuće “AW Broker”, ocjenjuje da je povlastica u smislu izmirenja poreskog duga, prije svega doprinosa za PIO, nemoguća misija.
“Poreski dug mora se zatvoriti nečim što je promptno, a ne sa dužničkim vrijednosnim papirom koji na naplatu dolazi za nekoliko godina”, kaže on.
Ističe da su entitetske obveznice dobrodošle i ne smatra ih neatraktivnim tržišnim proizvodom.
“Dugoročno, za pet-šest godina, na ovim vrijednosnim papirima mogu se ostvariti značajniji prinos”, dodao je Bunjo. Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši