BANJALUKA, Preduzeća u RS se ove godine sve češće odlučuju da svoje poslovne projekte finansiraju izdavanjem obveznica umjesto podizanja bankarskih kredita, što je do sada bila prava rijetkost.
Četiri preduzeća su u 2011. godini krenula u proces emitovanja dužničkih hartija od vrijednosti, od čega su dva prikupila potrebna sredstva za uspješnost projekta, dok su dvije emisije u toku.
Olimpijski centar “Jahorina” iz Pala je izdavanjem obveznica prikupio 15 miliona KM za izgradnju žičare i ulazak u drugu fazu osnježavanja skijaških staza, dok “Farmland” iz Nove Topole, kod Gradiške, dobijenih 2,4 miliona KM ulaže u ratarsku proizvodnju.
Na Banjalučkoj berzi počeo je upis obveznica firme “Atlantik BB” iz Banjaluke u vrijednosti od 1,5 miliona KM, dok za sada rekordnu emisiju od 20 miliona KM priprema “Unis – fabrika cijevi” iz Dervente.
Berzanski analitičari kažu da je evidentan novi trend da se preduzeća odlučuju da investitorima ponude obveznice u zamjenu za prinos koji se u dosadašnjim slučajevima kreće od šest do osam odsto na godišnjem nivou.
U svijetu se taj vid finansiranja učestalo koristi, pa je u vrijeme globalne ekonomske krize 2009. godine vrijednost izdatih korporativnih obveznica od preko bilion dolara prvi put u istoriji nadmašila iznos plasiranih kredita.
U banjalučkom “Monet brokeru”, agentu dvije emisije korporativnih obveznica u RS, kažu da preduzeća emisijom tih hartija ostvaruju više prednosti u odnosu na podizanje bankarskog kredita.
“To je, prije svega, fleksibilnost pri zaduživanju, jer preduzeće određuje uslove po kojima se zadužuje. Pri tome može da se zaduži po nižoj kamatnoj stopi u odnosu na kredit, moguće je zaduživanje bez hipotekarnog obezbjeđenja, finansiranje se vrši iz više izvora u slučaju velikih emisija, a moguće je i zaduživanje na veoma duge rokove”, ističe Mirjana Kučuk, direktor “Monet brokera”.
Prema njenim riječima, izdavanje obveznica predstavlja dobar korak za preduzeća koja u budućnosti planiraju da izvrše emisiju akcija koje bi bile uvrštene na Banjalučku berzu.
Analitičari ukazuju da i dalje ne postoji širok spektar investitora, jer je uspješnost emisija, kao i u slučajevima opštinskih obveznica, do sada gotovo isključivo zavisila od odziva Investiciono-razvojne banke RS, koja je odriješila kesu za oba okončana projekta.
U “Monet brokeru” kažu da institucionalni investitori, poput banaka i osiguravajućih kuća, ipak, sve više razmatraju korporativne obveznice kao mogućnost za plasman kapitala.
“Manji dio emisije obveznica Planinskog dobra iz Nevesinja otkupilo je ‘Dunav osiguranje’, a za emisiju obveznica ‘Atlantik BB’ do sada je interes iskazalo nekoliko osiguravajućih kuća i investicionih fondova”, kaže Mirjana Kučuk.
Milan Božić, direktor Banjalučke berze, smatra da bi banke svoj interes za kupovinu korporativnih obveznica mogle naći u povoljnijem poreskom tretmanu tih ulaganja.
“Bankama se kamate na obveznice i druge hartije od vrijednosti, za razliku od kamata na kredite, ne uključuju u osnovicu za obračun poreza”, ukazuje on. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.