LONDON, Rekordne cijene nafte i usporavanje privrednog rasta u industrijski razvijenim zemljama trebalo bi da ograniče tražnju nafte u svijetu, i pored znatnog rasta u Kini i na Bliskom istoku, saopštila je Međunarodna agencija za energiju (IEA), dodajući da će obnavljanje zaliha biti ključni činilac.
Na Njujorškoj robnoj berzi američka laka nafta za isporuku u junu ugovarala se juče po 124,54 dolara za barel, pošto je krajem protekle sedmice dostigla rekord od 126,40 dolara. Evropski “brent” na Međunarodnoj berzi petroleja u Londonu istovremeo košta 123,10 dolara.
U najnovijem mjesečnom izveštaju IEA je navela da bi tražnja nafte u zemljama s privredama u usponu mogla da se uspori ukoliko vlade tih zemalja odluče da su subvencije za gorivo neodržive.
Izveštaj, u kojem je četvrti mjesec zaredom snižena procjena globalne tražnje nafte, takođe iznosi podatke o povećanju proizvodnje biogoriva, prenosi agencija AFP.
“I dok se potrošači možda prilagođavaju visokim cijenama nafte, pune posljedice sadašnjih cijena koje premašuju psihološki važnu granicu od 120 dolara po barelu, ako se održe, tek bi trebalo da se ukalkulišu u procjene”, navedeno je u mjesečnom izveštaju IEA.
Najsvježiji podaci i procjene ukazuju da je u protekla dva mjeseca na tržištu postojao višak sirove nafte i da bi takva situacija trebalo da se zadrži u preostalom djelu 2008, sve dok Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) održava sadašnji nivo proizvodnje.
Glavni pokretač nedavnog uspona cijena do rekordnih 126 dolara bila je konkurencija između potrošača koji nastoje da obnove zalihe i onih koji kupuju naftu da bi podmirili trenutne potrebe.
Analitičar IEA Dejvid Fajf je izjavio agenciji AFP da su zalihe prilično usklađene, ali da su rezervni proizvodni kapaciteti veoma “tanki”, a broj geopolitičkih rizika veliki.
IEA je u najnovijem izvještaju iznjela procjenu da je tražnja nafte u svijetu prošle godine iznosila prosječno 85,8 miliona barela dnevno, za 1,1 milion barela (ili 1,3 odsto više) nego 2006, ali za 150.000 barela dnevno manje od aprilske prognoze.
Agencija procjenjuje da će se ove godine globalna tražnja nafte kretati oko 86,8 miliona barela na dan, za 1,2 odsto više nego lane, ali za 390.000 barela dnevno manje nego što je procjenjeno u aprilskom izvještaju.
Globalne isporuke nafte u aprilu su bile za 400.000 barela dnevno manje nego u martu, ali je postepeni oporavak isporuka, započet u posljednjem lanjskom tromjesečju, bio najsnažniji od početka 2005.
Proizvodnja nafte u OPEK prošlog mjeseca je iznosila prosečno 31,9 miliona barela dnevno, za 255.000 barela manje nego u martu. IEA procjenjuje da rezervni kapaciteti u naftnom kartelu, koji se mogu odmah aktivirati u slučaju poremećaja u snabdjevanju, iznose oko 2,3 miliona barela dnevno.
U izvještaju IEA se procenjuje da će ovogodišnji pad tražnje nafte u svijetu biti obimniji od pada isporuka iz zemalja van OPEK, što će za posljedicu imati smanjenu tražnju nafte iz tog kartela na 31,3-31,6 miliona barela dnevno.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.