BIJELJINA, Direktor “Žitoprometa” Bijeljina, najvećeg žitoprerađivača u Republici Srpskoj, Slaviša Gligorević smatra da zaštitna cijena za otkup pšenice od 38 feninga za kilogram predstavlja očekivanu cijenu koja ne odstupa mnogo od tržišne.
“`Žitopromet` od danas počinje otkup pšenice po ovoj cijeni”, rekao je Gligorević Srni i dodao da preduzeće prihvata ovu cijenu jer je riječ o benefitu za domaćeg proizvođača.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije i jedan od proizvođača koji je predao 21 tonu suvog žita Ljubo Maletić rekao je Srni da je Vlada RS dala zaštitnu cijenu i učinila dobrobit za poljoprivrednike jer su neki mlinari nudili cijenu od 36,37 feninga za kilogram.
“Odluka Vlade Srpske od nas dobija prolaznu ocjenu. Država je uspjela da zaštiti cijenu pšenice, ali i dala još pet feninga subvencija za kilogram. Sada seljak za kilogram može dobiti 43 feninga, ali da je bilo bar 45 bio bi mnogo zadovoljniji i pokrio bi troškove”, rekao je Maletić.
On je napomenuo da neki mlinovi u Semberiji, prema njegovim saznanjima, već plaćaju pšenicu po 40 ili 41 fening tako da će uz subvencije Vlade RS opet biti očekivanih 45 feninga.
Maletić je rekao da je već razgovarao sa ministrom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS Miroslavom Milovanovićem koji mu je obećao da će subvencije biti isplaćene najkasnije u avgustu.
On je sugerisao poljoprivrednicima da svoju pšenicu i dalje čuvaju u ambarima jer, kako smatra, cijena pšenice može biti samo veća u narednom periodu “pošto je nema ni kod nas ni u okruženju”.
Zaštitna cijena pšenice ispod koje mlinari u RS ne bi smjeli ići pri otkupu je 38 feninga po kilogramu, a može da bude i veća ako žele i ako imaju interes, rekao je sinoć ministar Milovanović. On je naveo i da je Vlada Srpske odlučila da na ovu cijenu da subvenciju za još 0,05 KM za kilogram proizvođačima koji pšenicu budu predali mlinovima, tako da će pšenica po kilogramu biti plaćana 0,43 KM.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
hajde mi objasnite kako je moguce da ovaj savjetuje da se psenica sad ne prodaje ‘jer je nema’, kada je prije 7 dana bila vijest da je sezona bila povoljna i da je zetva donijela znatno vece prinose nego prosle godine, sto se odnosi na psenicu (razumljivo je da ce kukuruz imati smanjen prinos zbog suse i cinjenice da se kasnije zanje)?
cisto navlacenje i manipulisanje cijenom.
Pokusacu! 🙂
Bez obzira koliko pšenice se proizvede, to nije ni blizu potrebema stanovništva, tako da će se pored ove žetve za koju kažu da je bila uspješna (prosjek se vrti oko 4 tone po hektaru, a može se proizvesti i više), uvesti još iz Srbije i Mađarske.
Ukoliko se ovom “problemu” doda i “problem” da prema nekim informacijama 78% proizvedene pšenice se proizvode za potrebe proizvođača (stočna hrana), onda se vidi da će potražnje za pšenicom biti!
E sad to je vezano za zakon ponude i potrežnje, ali ako se uzeme u obzir da kod nas ni teorija, ni praksa, ni logika, ni zdrav razum već dugo ne žive, poljoprivrednik, ako ima žita, nek se pomoli Bogu, pa šta bude, bude!
Moram da priznam da mene više iritira priča o stalnim gubicima i nepokrivanju troškova!
PA ŠTO ONDA PROIZVODITE PŠENICE?! Zamislite da uz pravilnu agrotehniku “guraju” 6-7 tona po hektaru! Pa to je 2-3 tone viška za prodati i pokrili bi sve troškove!
Ali ne, oni su najpametniji!