BEČ, Bečki institut za međunarodna privredna poravnanja (WIIW) očekuje u ovoj godini smanjenje direktnih stranih investicija u zemljama srednje i istočne Evrope, pri čemu bi u deset novih članica Evropske Unije (EU) taj priliv trebalo da bude za desetinu manji u odnosu na lanjska ulaganja.
U studiji, koju je taj institut juče predstavio u Beču, navodi se da je praćen razvoj i kretanje investicija u ukupno 20 zemalja u regionu srednje i istočne Evrope.
Kao glavni razlog pada direktnih stranih ulaganja u privrede tih država navedena je sadašnja kriza na globalnim finansijskim tržištima i smanjivanje tempa privrednog rasta u zemljama investitorima.
Ukazuje se i na odgovarajuću zasićenost tržišta u novim državama EU, što je dijelom posljedica i završetka procesa privatizacije kao i zbog rastućih troškova po jedinici proizvoda, preij svega, usljed rastućih plata u tim zemljama.
Pri tome se, konstatovao je bečki Institut, investira većinom u već postojeća preduzeća, a ne u nove pogone.
Studija ukazuje, takođe, na odgovarajuću zasićenost investicija u još dvije grupe država srednje i istočne Evrope.
Pri tome se, kažu prognoze WIIW, u grupi šest balkanskih država te investicije mogu smanjiti za oko 17 procenata na godišnjem nivou, a u evropskim zemljama bivšeg Sovjetskog saveza, Rusiji, Bjelorusiji, Ukrajini i Moldaviji (bez novih članica EU), investicije bi trebalo da opadnu za oko 10 procenata.
Institut je upozorio da je 2007. razvoj stranih investicija u srednjoj i istočnoj Evropi bio značajno neuravnotežen, sa tim da su u cjelini porasle za 16 procenata u odnosu na 2006. godinu – na 101 milijardu evra – ali najviše zahvaljujući brzom rastu ulaganja u Rusiju koja su uvećana 38 procenata.
Udio novih članica EU u ukupnom obimu stranih investicija je 2007. u odnosu na 2006. smanjen sa 55 na 44 procenata, pri čemu je udio balkanskih zemalja ostao nepromenjen – devet odsto.
Među novim članicama EU Češka je, međutim, lani bila najuspješnija, jer su stranci u tu zemlju uložili oko 6,67 milijardi evra, što je gotovo dvije milijarde evra više nego u 2006. godini.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.