TREBINJE, Iako je u posljednjih deset godina potpisano više od 100 ugovora o koncesijama za male hidroelektrane u Republici Srpskoj, prema podacima Regulatorne komsije za energetiku RS (RERS) izgrađeno ih je 19, dok je svega šest dozvola za izgradnju MHE još uvijek važeće.
Portparol Regulatorne komisije za energetiku RS Jelena Prtilo rekla je za poslovni portal CAPITAL da komisija izdaje dozvole za izgradnju elektroenergetskih objekata za objekte snage iznad 1 MW.
„U ovom trenutku Regulatorna komisija vodi postupke po tri zahtjeva za izdavanje dozvole za izgradnju male hidroelektrane, do 10 MW, a trenutno postoji šest izdatih dozvola za izgradnju malih hidroelektrana koje su važeće“, istakla je Prtilo.
Dodala je da Regulatorna komisija izdaje dozvole za izgradnju elektroenergetskih objekata, odnosno „energetske dozvole“, u skladu sa odredbama Zakona o električnoj energiji, te da te dozvole ne treba miješati sa građevinskim dozvolama koje se izdaju prema propisima koji regulišu oblast građenja objekata.
Procedura izdavanja dozvola u energetskom sektoru definisana je i Pravilnikom o izdavanju dozvola. Dužina postupka izdavanja dozvole zavisi od toga da li je podnijet uredan zahtjev za izdavanje dozvole i da li je dostavljena prateća dokazna dokumentacija i izjava. Ako je podneseni zahtjev kompletan, Regulatorna komisija donosi odluku o istom u roku od 60 dana.
Prema evidenciji RERS-a 19 malih hidroelektrana koje postoje danas u Srpskoj imaju ukupnu snagu 49.765 MW.
To su male hidroelektrane: Bogatići – 8 MW, Tišča – 2 MW, Vlasenica – 0,9 MW, Divič -2,283 MW, Sućeska R-S -1 – 1,93 MW, Sućeska R-S – 2 – 1,099 MW, Bistrica B – 5 a – 3,93 MW, Novakovići – 5,77 MW, Ilomska – 4,95 MW, Ustiprača – 6,9 MW, Zapeće – 3,877 MW, Mesići Nova – 4,897 MW, Štrpci – 0,06 MV, Žiraja – 0,41 MW, Velika Jasenica – 0,65 MW, Oteša B-O -2 – 0,992 MW, Grabovička rijeka – 0,785 MW, Žeželja – 0,3 MW i Otoke 1 – 0,032 MW.
CAPITAL
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
provjereno- iskusio…toliko korupcije na ministarstvima i birokracije da se ne isplati. A rezultat je tu – drzava BIH iRS jedine koje stagniraju u razvoju, pametan narod poslije 40 godina i dalje bjezi. To je realna slika i potop BIH barcice. Svuda se isplati samo tamo ne.
pozdrav iz EU
Ma isplati se, ali samo onome ko zna da proda struju van BIH, jer realno u odnosu na EU struja u BIH je prejeftina da bi se investicija isplatila potrebno je oko 20 godina cak i sa feed in tarifama, da ne napominjem opstinsku upravu koja koci i hoce da se ogrebe, i koncesije koje su se preprodavale…