SARAJEVO, U BiH će od 18. aprila biti moguće korištenje ATA karneta – jedinstvenog međunarodnog carinskog dokumenta koji obezbjeđuje dozvolu za privremeni bescarinski izvoz i uvoz robe na godinu dana.
ATA karnet izdavaće Spoljnotrgovinska komora /STK/ BiH, koja će narednih dana organizovati besplatne seminare o ovom sistemu za sva zainteresovana pravna i fizička lica.Seminar u Sarajevu biće održan 5. aprila, u Tuzli 8. aprila, u Banjaluci 12. i u Mostaru 14. aprila.
Direktor Sektora za saobraćaj i veze STK BiH Zijad Sinanović rekao je Srni da je ovim carinskim dokumentom omogućen privremeni uvoz određenih kategorija robe u carinsko područje svake zemlje koja je prihvatila Konvenciju o privremenom uvozu, i to bez popunjavanja nacionalnih carinskih isprava.
Prema njegovim riječima, ATA karnet pokriva tri glavne kategorije robe u međunarodnoj trgovini: robe za izlaganje i upotrebu na sajmovima, izložbama, kongresima i sličnim manifestacijama, uzorke od vrijednosti, te profesionalnu opremu.
“ATA karnet se može koristiti praktično za svu robu namijenjenu ličnoj ili profesionalnoj upotrebi, uključujući trgovinske uzorke, stručnu opremu, sajamske eksponate, izložbene predmete, reklamni materijal…”, rekao je Sinanović.
On je dodao da se na isti način mogu privremeno uvoziti trkaći konji, psi za prikazivanje na izložbama, muzički instrumenti, pozorišni kostimi, oprema televizijskih stanica, ali se ne smije uvoziti potrošna i kvarljiva roba, te roba namijenjena preradi, obradi ili popravci.
Prema njegovim riječima, ATA karnetom je predviđen uvoz robe radi proizvodne djelatnosti, koja se uvozi u pograničnom saobraćaju, u humanitarne svrhe, te uvezene robe koja je djelimično oslobođena od uvoznih carina i poreza.
Sinanović je naglasio da se privremeni uvoz prema ATA karnetu odnosi na robu koja će biti ponovo izvezena u istom stanju u kakvom je uvezena.
Govoreći o prednostima ATA karneta, Sinanović je istakao da ovaj sistem ukida potrebu za carinskim dokumentima na svakoj granici, proširuje mogućnost za plasman na inostrano tržište, te pruža mogućnost samokontrole, tako da nema negativnih efekata po nacionalnu ekonomiju.
“ATA karnet izvozniku ukida troškove carine i PDV-a, te polaganja depozita. Za carinu ovaj karnet znači manje administracije i bezbjednost da će naplatiti uvozne dažbine ako ne dođe do ponovnog izvoza”, naglasio je Sinanović.
On je dodao da sa ATA karnetom “profitiraju” međunarodne izložbe i sajmovi koji na taj način olakšavaju proceduru za strane izlagače, zatim turizam i transport zbog putovanja poslovnih ljudi, sportske manifestacije kao što su olimpijske igre, priredbe i koncerti, te svaka zemlja koja želi da iskoristi prednosti globalne ekonomije.
Sinanović je istakao da roba pomoću ATA karneta prelazi granicu brzo i jednostavno, ali da mora biti ponovo izvezena/uvezena u istom stanju u kome je uvezena/izvezena, da mora ostati u vlasništvu lica sa sjedištem izvan države privremenog uvoza, te da nije namijenjena za iznajmljivanje.
ATA karnet, a riječ je o jednostavnoj carinskoj deklaraciji koju lako dobija njen nosilac, a ovjeravaju je carinske vlasti, koriste poslovni ljudi svih zanimanja iz 70 zemalja svijeta.
“U svakoj zemlji koja je uvezana u ovaj sistem izdavanje i garantovanje ATA karneta je osigurano putem asocijacije-garanta, članice Međunarodnog biroa privrednih komora /IBCC/, koji funkcioniše u okviru Međunarodne privredne komore /ICC/ u Parizu”, pojasnio je Sinanović.
On je rekao da je Spoljnotrgovinska komora BiH, da bi postala članica garantnog lanca IBCC, morala da dostavi Sekretarijatu IBCC, između ostalog, i pismo kojim se dokazuje da je ona ovlaštena za izdavanje ATA karneta, potvrdu da prihvata obaveze koje su propisane ovim sistemom, kao i potvrđenu kopiju polise osiguranja Komore da bi bili pokriveni eventualni finansijski rizici u vezi sa funkcionisanjem sistema ATA karneta.
Sinanović je naveo da je STK potpisala ugovore sa Upravom za indirektno oporezivanje BiH, koji se odnose na izdavanje ATA karneta, te na garanciju uvozne carine i drugih dažbina za robu koja se privremeno uvozi ili je u tranzitu preko carinskog područja BiH.
Govoreći o cijeni za izdavanje ATA karneta, Sinanović je rekao da postoje dvije kategorije – prva se odnosi na korisnike koji uredno izmiruju obaveze prema Komori i oni plaćaju ovaj dokument 75 KM, a svi ostali 90 KM.
“Cijene smo uskladili sa cijenama u zemljama u okruženju. Cijena listova koji se koriste u ATA karnetu su dvije KM za prvu kategoriju, a 2,3 KM za drugu kategoriju”, pojasnio je Sinanović, te dodao da je ovaj dokument oslobođen PDV-a, jer je međunarodni, ali da postoji i naknada za osiguranje koja je tri odsto od vrijednosti robe koja se uvozi, onosno izvozi iz zemlje.
Komentariši