BEOGRAD, U Srbiji danas počinje primjena Zakona o sprečavanju zlostavljanja na radnom mjestu, kojim su predviđene disciplinske, prekršajne i novčane kazne za poslodavce, ali i zaposlene.
U pravilniku o zaštiti od mobinga, koji danas stupa na snagu, definisano je šta jeste, a šta nije zlostavljanje na radnom mjestu, kao i procedura efikasne zaštite od mobera, odnosno kažnjavanje zaposlenog koji kolegu zlonamjerno osumnjiči za teror.
Zavisno od težine prekršaja, poslodavci koji se vode kao pravna lica platiće kazne od 100.000 do 800.000 dinara, dok će poslodavci koji su registrovani kao fizička lica morati da plate od 10.000 do 400.000 dinara.
Pravilnik razlikuje šest oblika mobinga, a prvi je sprečavanje žrtve da komunicira na radnom mjestu, kroz viku, prijetnju, vrijeđanje, psovke, zabranu izjašnjavanja o poslovnom zadatku.
Drugi oblik mobinga je narušavanje dobrih međuljudskih odnosa, na primjer kad se šef pravi da ne vidi da zaposleni hoće poslovno da mu se obrati ili ga prekida posle svake riječi, uskraćuje mu poslovne informacije, oduzima računar koji svi drugi imaju.
Treći vid mobinga je narušavanje ličnog ugleda zaposlenog kroz ismijevanje izgleda, hoda, govora, akcenta, cijele ličnosti, laganjem o privatnom životu žrtve, degradirajuće obraćanje tipa – “Vidi na šta ličiš!”.
Četvrti vid je narušavanje profesionalnog integriteta zaposlenog kroz njegovo stalno kritikovanje ili nezadovoljstvo šefa rezultatom rada, a peti narušavanje zdravlja zaposlenog kroz stalni prekovremeni rad, dok šesta grupa obuhvata seksualno uznemiravanje najčešće kroz “ucjenjivanje, štipkanje, dirkanje, koje se teško dokazuju”.
Procedura zaštite od mobinga podrazumijeva da žrtva prvo upozori mobera, zatim traži zaštitu od firme, a tek nakon toga može da zlostavljača tuži sudu. Samo u slučaju kad je mober direktor, onda žrtva može odmah da traži sudsku zaštitu.