BEOGRAD, Republička direkcija za imovinu jedina je adresa gdje će budući investitori moći da zakupe zemljište u javnoj svojini Republike Srbije. Lokalne samouprave ni do sada nisu mogle da prodaju državne parcele, ali su gazdovale tom imovinom i izdavale je u zakup. Zahvaljujući Uredbi o otuđenju ili davanju u zakup građevinskog zemljišta u svojini Republike, sada će i država ubirati prihod.
Prema usvojenoj Uredbi, državno građevinsko zemljište otuđuje se ili izdaje u zakup po tržišnoj cijeni radi izgradnje objekata u skladu sa planskim dokumentom, na osnovu kog se može izdati lokacijska dozvola. Zemljište se otuđuje ili izdaje javnim nadmetanjem ili prikupljanjem ponuda javnim oglasom, a pripašće onome ko ponudi najvišu cijenu. Rok trajanja zakupa je najduže 99 godina.
Zakupac plaća zakupninu u ratama. Prva rata od 10 odsto utvrđene zakupnine treba da se plati u roku od 15 dana od zaključenja ugovora, a preostali iznos u 35 jednakih mjesečnih rata. Visina zakupnine preračunava se u evrima na dan zaključenja ugovora, uz obavezu otplate dospjelih rata u dinarskoj protivvrijednosti po srednjem kursu NBS na dan plaćanja.
Za ekonomski razvoj, izgradnju sportske infrastrukture ili ako je riječ o ispunjavanju ugovornih obaveza države, zemljište može da se ustupi i bez naknade.
Graditelji, koji su bez dozvole zidali objekte na državnom zemljištu, a podnijeli su zahtjev za legalizaciju, nisu obuhvaćeni ovom Uredbom, već će za papir o rješenim imovinsko-pravnim odnosima, prvo morati da sačekaju poseban zaključak Vlade Srbije, koji bi trebalo da bude usvojen u naredne dvije nedjelje. Predlagač zaključka je Ministarstvo za prostorno planiranje koje insistira na tome da vlasnici objekata zidanih bez papira na državnom zemljištu ipak ne plate punu tržišnu cijenu parcela, odnosno da određene kategorije kao i u obračunu naknade za legalizaciju imaju popust.
Vrijednost parcela
Početni iznos cijene za otuđenje ili za zakupninu građevinskog zemljišta utvrđuje Poreska uprava u visini tržišne vrijednosti kvadratnog metra parcele. U slučaju ponovljenog nadmetanja, kao i kada se niko ne javi na oglas, početni iznos se umanjuje za 30 odsto, a u slučaju sljedećeg nadmetanja umanjuje se za 50 odsto, ali ova umanjenja važe samo kod otuđenja zemljišta, a ne i zakupa. Novosti