SARAJEVO, Građani u BiH će tek od juna moći bez promjene telefonskog broja u mobilnoj telefoniji da biraju telekom operatora koji mu pruži najkvalitetnije usluge po najprihvatljivijoj tarifi, jer HT Mostar nije bio tehnički osposobljen za ovu uslugu do kraja 2011. godine.
Potvrđeno je ovo u Regulatornoj agenciji za komunikacije (RAK) BiH, ali i u HT Mostar.
“Mi smo završili procedure nabavke neophodne opreme i od lipnja će biti moguća promjena operatera bez promjene broja. Kasnili smo zbog Zakona o javnim nabavkama. Tender je nekoliko puta bio obaran, ali sada smo to završili. Očekujemo da će ova mogućnost odgovarati najviše našem telekom operateru jer ćemo ponuditi najbolje povoljnosti”, kazao je Vanja Gavran, glasnogovornik HT Mostar.
RAK je kaznila HT Mostar sa 95.000 KM zbog kašnjenja uvođenja usluge prenosivosti brojeva u mobilnoj telefoniji.
“Čekamo da sva tri operatera budu osposobljena i da ova usluga zaživi. Prilikom izricanja kazne za HT Mostar jasno smo naznačili da oni neispunjavanjem ovih uslova štete krajnjim potrošačima. Pravilom o prenosivosti telefonskih brojeva pretplatnici u javnoj telefonskoj mreži BiH zadržavaju svoj broj nezavisno od promjene lokacije, servisa i operatera telekomunikacija, odnosno nezavisno od izbora usluga koje daju javno raspoloživi telefonski servisi. Ovo je još jedan korak u liberalizaciji tržišta i smanjenju monopola”, kazala je Amela Odobašić, glasnogovornica RAK-a.
Ova mogućnost promjene broja bila je najavljivana od 2008. godine i nekoliko puta prolongirana.
Iz “BH Telecoma” tvrde da su tehnički spremni za ovu mogućnost. Međutim, neće biti moguće promijeniti broj ultra kartice nego samo broja na pretplati. Takođe, promjena telekom operatera će se morati plaćati.
“Mislim da ni do sada nije bilo riječi o opstrukcijama opetratera nego je to teži tehnički posao, te je zbog toga ova opcija dugo kasnila. Ovo je samo jedan korak u liberalizaciji tržišta, a sve reforme su teške”, kazala je Odobašićeva.
Slab interes za fiksnu telefoniju
U fiksnoj telefoniji od septembra prošle godine moguće je promijeniti telekom operatera a zadržati stari broj telefona.
“Konkurencija je u ovom segmentu zaživjela. Nemamo konkretne podatke o tome koliko je ljudi promijenilo operatere. Mislimo da je pravi interes za ovom opcijom u mobitelima koji su puno atraktivniji od fiksnih telefona”, kazala je Amela Odobašić iz RAK-a. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pa nije ni čudo što je interes za prenos broja fiksnog telefona slab, kada svaki put onaj ko vas nazove mora slušati upozorenje tj. obavještenje od ca. 20-30s da se birani pretplatnik sada nalazi u drugoj mreži.
Interesovao sam se za prenos fiksnog broja, ali kada sam to čuo – odustao sam.
Imam osjećaj da je to namjerno tako napravljano da bi se smanjila mobilnos korisnika.
Da može i jednostavnije pokazuju primjeri iz nekih zemalja zapadne evrope. Npr. u Austriji prilokom preusmjeravanja u drugu mrežu čujete samo kratko obavještenje od 1 sekunde koje se sastoji od jedne riječi – naime imena mreže koju stvarno pozivate, a zatim se normalno nastavlja uspostavljanje veze tj. “telefon zvoni”…