BEOGRAD – Od marta će proizvođači bijele tehnike morati da na aparate nalijepe etikete sa očekivanim rokom trajanja proizvoda i informacijama o servisu i rezervnim dijelovima.
Nažalost, samo u Evropskoj uniji. TV Prva je istraživala koliko je Srbija daleko od usvajanja i primjene takvog zakona.
Izmjene zakona Evropske unije značiće dodatne obaveze za proizvođače i dodatna prava za potrošače. Na tehničkim uređajima biće naznačeni minimalni rok trajanja kao i mogućnost i cijena servisiranja.
Zakon o zaštiti potrošača u Srbiji je odličan, ali u praksi često predstavlja samo mrtvo slovo na papiru.
“Ja kao potrošač uputim reklamaciju na neispravan tehnički uređaj, trgovac me odbije, kaže da je uređaj ispravan, bez obzira na to što recimo i vizuelno možemo da utvrdimo da on nije ispravan i time dalji teret dokazivanja svaljuje na mene“, kaže za TV Prva Dejan Gavrilović iz Udruženja za zaštitu potrošača “Efektiva”.
Angažovanje servisa ili stručnjaka koji bi mogao da potvrdi neispravnost uređaja i eventualno podizanje tužbe protiv trgovca je dug i skup proces sa neizvesnim krajem, pa većina potrošača od istjerivanja pravde odustane u samom startu.
“Mi nemamo organ, ranije je to radila tržišna inspekcija, koja je izgubila ta ovlašćenja pre nekih sedam-osam godina. Ne postoji organ koji će odmah reći da sam ja kao potrošač u pravu i odmah narediti trgovcu da mi recimo zameni taj uređaj“, dodaje Gavrilović.
Najavljene izmjene zakona u Evropskoj Uniji trebalo bi da budu usvojene za mjesec dana, a u Srbiji za oko dvije godine. Ostaje da se vidi kako će se ovaj, kao i ostali zakoni koji se tiču zaštita prava potrošača, primenjivati u praksi. B92