BANJALUKA, Gradska toplana u Banjaluci uputila je zahtjev gradonačelniku da odobri poskupljenje grijanja za narednu godinu, koje sada košta 1,35 KM po metru kvadratnom.
“Na ovaj korak `Toplana` se odlučila jer cijena grijanja nije mijenjanja u posljednjih pet godina, dok je mazut u međuvremenu poskupio za oko 44 odsto”, rekla je Srni portparol “Toplane” Žaklina Mijatović, navodeći da nisu precizirali koliko će biti poskupljenje.
Ona je dodala da su u ovom periodu po nekoliko puta poskupljivali voda, struja i ostali energenti koje “Toplana” koristi za proizvodnju toplotne energije.
Mijatovićeva je precizirala da je “Toplana” već nekoliko puta tražila poskupljenje gradskog grijanja, ali da Grad to nije odobrio.
“Grad je za narednu godinu iz budžeta odobrio 800.000 KM za `Toplanu`, što je svakako mali iznos”, dodala je ona.
Mijatovićeva je najavila da će “Toplana”, ukoliko dođe do povećanje cijena grijanja, subvencionisati socijalno ugrožene kategorije, na osnovu spiskova Centra za socijalni rad.
Gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović rekao je novinarima da od “Toplane” još nisu dobili zahtjev za povećanje cijene grijanja, već samo detaljnu analizu ekonomsko-finansijske pozicije “Toplane” i analizu cijena troškova.
“Toplana prelazi u nadležnost grada od prvog januara iduće godine i ukoliko bude donijeta takva odluka, na gradskoj skupštini će se razmotriti šta treba učiniti po tom pitanju”, rekao je gradonačelnik.
I Davidović je istakao da ukoliko gradski odbor “Toplane” donese odluku o povećanju cijena grijanja, treba subvencionisati ugrožene kategorije.
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
“Grad je za narednu godinu iz budžeta odobrio 800.000 KM za `Toplanu`, što je svakako mali iznos”, dodala je ona.
Zbog čega je ovo mali iznos???
Toplana je, koliko sam upoznat, privredno društvo. Kao takvo ne bi smjelo dobijati ni marke iz budžeta.
U Prijedoru su već ove godine, pred same izbore, uputili zahtjev Opštini za poskupljenje, međutim, u dogovoru načelnika i direktora Toplane, odobrena je veća cijena, ali pod uslovom da se sačeka da prođu izbori, pa tek onda saopšti informacija, tako da je mjesec dana nakon početka grejne sezone poskupilo grijanje ali retroaktivno, te se primjenjuje od početka sezone što je u suprotnosti sa svim mogućim Zakonima i propisima u RS, ali RS nije pravna država, a opština Prijedor ne poštuje ni druge Zakone RS i BIH (npr: Zakon o praznicima RS ili Zakon o Osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima BIH) tako da je za nas u PD to normalno. A kad je to normalno, onda nema potrebe za komentarisanjem stanja svijesti građana!
@b191
tih 800.000KM je za subvenciju najugrozenijim a toplana je jos u drzavnom vecinskom vlasistvu tako da ne vidim razlog zasto ne bi mogla da dobiju pare iz budžeta
@3.Hazar
Čini mi se da si spomenuo da si student ekonomije? Valjda bi trebao znati da se unošenje bilo kakve imovine (novac, prava, patenti, roba…) u akcionarsko društvo od strane bilo kojeg akcionara, može sprovesti samo kroz dokapitalizaciju. Za tih 800.000 KM bi grad trebao postati akcionar ili povećati svoje procentualno vlasništvo.
To što je neka firma većinski državna nije nikakav izgovor. Moguće je da Toplana dobije pozajmicu od grada ili da grad npr. izgradi novi toplovod koji će biti iznajmljen Toplani, ali ipak u vlasništvu grada, itd.
Ako pak grad subvencioniše ugrožene socijalne kategorije za grijanje ili druge komunalije, to se radi drugačije.
U cemu je problem? Danas se to desilo Toplani, a sutra ko zna kome…
nikad vise Visokoskolskih ustanova u Banjaluci a vise neznanja.imamo sad diplomce svih mogucih ekonomskih smjerova koji pojma nemaju za koju djelatnost ih obrazovne ustanove spremaju.o specijalistickim skolovanjima da i ne govorimo.ali , uce nas da treba pozitivno razmisljati,pa je sasvim svejedno na koji nacin ce nestati tih 800.000 km iz budzeta.
@Akcionar
naravno da znam kako se unošenje imovine može sprovsti samo kroz dokapitalizaciju. Ono što ne znam jesete da li vlsnik toplane ( grad Banjaluka ili Vlada RS) daje subvenciju za grijanje ugroženim građanima ili uplacuju toplani pa onda ona smanji mjesecni račun za grijanje?