BANJALUKA – Nova 2023. godina za roditelje čija djeca pohađaju privatne vrtiće u Banjaluci počeće poskupljenjem usluga.
Prema saznanjima CAPITAL-a dobar dio ustanova već je obavijestio roditelje o novoj cijeni koja će u prosjeku biti veća od 30 do 50 maraka.
U klubu za djecu “Zvjezdica” od 1. janura naredne godine boravak će se umjesto dosadašnjih 250 maraka plaćati 280 maraka po djetetu, a u klubu “Diznilend” sa 250 na 300 maraka.
Vrtić “Naša druga kućica” već je poskupio za 40 maraka.
Cijene se mijenjaju takođe u “Maslačku”, i to prema riječima vlasnice Larise Pejić, prvi put od osnivanja.
Trenutna cijena je 300 KM, a nova će biti uvećana za 30 maraka.
“Sve je poskupilo. Režije, namirnice, gorivo… Jednostavno se više ne možemo uklapati”, kaže za CAPITAL Pejićeva koja je i predsjednik Udruženja privatnih predškolskih ustanova.
Ona napominje da su predškolske ustanove koje su osnovala privatna lica i dalje značajno jeftinije nego javne, čiji je osnivač grad, a koji većim dijelom subvencioniše tu cijenu.
Pejićeva ne vidi da će se trendovi u budućnosti mijenjati.
“Cijene u pekarama rastu svakog jutra, kao i na benzinskim pumpama, tako da će rasti i u vrtićima. Jednostavno za 22 radna dana u mjesecu osnivač ne može ispuniti svoje obaveze sa ovim cijenama”, rekla je ona.
Roditelji na ono što ih čeka u narednoj godini gledaju sa razočarenjem.
Jedna Banjalučanka iz naselja Ada kaže kako joj je grad odobrio subvenciju od 60 maraka za dijete u privatnom vrtiću, ali da sada od toga ima veću štetu nego korist.
“Čim su nam odobrene subvencije, vrtić u koji ide moje dijete je za taj iznos povećao cijenu. Navodno smo dobili nešto, ali kad pogledate, jasno je da smo ostali na nuli”, rekla je naša sagovornica.
Da li postoji šansa da se povećaju subvencije, pitali smo nadležne u Gradskoj upravi Banjaluka.
Međutim, savjetnica gradonačelnika Mirna Savić Banjac kaže da je o toj temi još rano govoriti jer nije usvojen ni rebalans, a ni nacrt budžeta za narednu godinu.
“Plan je da se budžet što je moguće više usmjeri tako da bude zadovoljena i potrošačka i razvojna komponenta. Predložićemo dokument koji će biti realan i pokušati realizovati što vise potreba, ali za sada je rano da govorimo o tačnom iznosu za subvencije”, rekla nam je ona.
CAPITAL: D. Tovilović
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pa ti imaj djecu.
A šta kažu u vrtiću “Anđeo”? Pošto je ovo “elitni vrtić” tamo cijene rastu i po drugim osnovima, pa je tako jedan od razloga prethodnog poskupljenja bila i “platežna moć korisnika usluga”, a korisnicima usluga ostala je misterija koja platežna moć. Dalje, ovaj vrtić je podigao cijene za 30 KM zbog korone, pa drugi put za 30 KM jos dok se pričalo o subvenciji, da se na vrijeme obezbijede da bar dio sredstava od buduće subvencije ide njima a ne roditeljima, a onda su nakon sto je počela isplata subvencija od roditelja uzeli i ostalih 30 KM i jos dodatnih 10 KM, za svaki slucaj. Tako da smo sa početnih 220 KM došli na 320 KM. Elitni nema šta. Pri tome broj djece u vaspitnim grupama uveliko prelazi normative propisane Zakonom… Ali koga to briga?! Niko to ne kontroliše. Za boravak djece u javnoj ustanovi roditelj treba izdvojiti 165 KM – pa “u pravu je” direktorica Pejić, roditelji za privatne vrtiće trebaju izdvojiti manje novca.
Potpuno ste u pravu. Za godinu i po dana je poskupio za 100KM za jedno dijete. A ako se dijete ne daj Boze razboli i ne bude 2 sedmice u vrticu, cijena je ista, iako nije islo pola mjeseca u vrtic, jedino ako se najavi izostanak moze se dobiti 30% manja cijena. Sto se tice vaspitacica i usluge, sve je na nivou, i sve pohvale za rad vrtica, vaspitacica, rade sa djecom jako dosta, ali sto se tice cijene pretjerali su…. Dozvoljeno zakonski 10 djece, a u grupi po 18-20 djece…