BANJALUKA , Prema podacima iz Pravobranilaštva Republike Srpske, 87 lica u tužbama pred sudovima traže naknadu u iznosu većem od 5,5 miliona maraka zbog neosnovane osude ili hapšenja, odnosno vremena provedenog u pritvoru.
Pravobranilac RS Slobodan Radulj ističe da je broj postupaka i iznos koji se traži na ime naknade od koji se vode u sudovima vjerovatno mnogo veći, jer oni raspolažu samo podacima u kojima je od njih zatražen odgovor na tužbe.
– Tužbe su podnesene protiv Srpske, odnosno republičkog Ministarstva pravde radi naknade štete zbog neopravdane osude ili hapšenja. Tužioci traže nadoknadu zbog vremena provedenog u pritvoru, pretrpljenog straha, pretrpljenih i budućih duševnih patnji, izgubljene zarade, umanjenja opšte životne sposobnosti, trajnih psihičkih posljedica, povrede ugleda i časti – istakao je Radulj.
On je pojasnio da je praksa da se nakon pokretanja sudskog postupka, tužilac obraća Ministarstvu pravde i Pravobranilaštvu RS sa prijedlogom za zaključenje sudskog poravnanja, u kojem iznos naknade štete, najčešće, umanji.
Radulj kaže da se u pojedinim predmetima traži naknada veća od 500.000 maraka, koju proizvoljno određuju tužilac i njegov advokat. Razlog tome, ističe, leži u činjenici da ne postoje zakonska rješenja kada je u pitanju iznos naknade štete, koji se može dosuditi za vrijeme provedeno u pritvoru.
Mihajlović
Slobodan Radulj je istakao da saglasnost o zaključenju nagodbe daje Vlada RS, ali da stranke to ponekad ne prihvataju.
Pomenuo je slučaj Banjolučanina Slavka Mihajlovića koji od RS potražuje više od 600.000 maraka.
– Zaključkom Vlade RS, Pravobranilaštvo je dobilo zadatak da sa Mihajlovićem zaključi nagodbu za naknadu štete u iznosu od 250.000 maraka. Mihajlović to nije prihvatio i postupak je nastavljen u Osnovnom sudu – rekao je Radulj.Glas Srpske
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.