BANJALUKA, Iako su poslodavcima najpotrebnije zanatlije, mladi u Srpskoj sve su manje zainteresovani da umjesto savremenih IT tehnologija, menadžerstva i ekonomije, uče da postanu pekari, mesari ili stolari, zbog čega ova zanimanja “izumiru”.
Da je tako, pokazuju i podaci koje je Ministarstvo prosvjete i kulture RS dobilo od srednjih škola poslije prvog upisnog roka, a prema kojima je najviše zainteresovanih đaka bilo za gimnaziju, ekonomsku, medicinsku i elektrotehničku školu.
– Najmanji interes učenici su pokazali za zanimanje mesar, na koje se u prvom upisnom roku upisalo samo četiri učenika, kao i za zanimanje zidar, na koje je upisano šest učenika – rekla je “Glasu Srpske” načelnik Odjeljenja za srednje obrazovanje u Ministarstvu prosvjete i kulture RS Slavica Kuprešanin.
Prema njenim riječima, za stolara se odlučilo sedam, a za pekara svega deset učenika.
– Najveći interes đaci su pokazali za gimnaziju, medicinsku i ekonomsku školu. Tako se u gimnazije u Srpskoj upisalo 1.827 učenika ili 31 odsto od ukupnog broja upisanih u junskom roku, a za medicinskog tehničara upisalo se 375 učenika ili 6,36 odsto – naglasila je Kuprešaninova.
Dodala je da je 353 učenika ili 5,99 odsto upisalo ekonomsku školu, za zanimanje ekonomskog tehničara, a 267 učenika ili 4,53 odsto za zanimanje poslovno-pravnog tehničara.
– Za tehničara računarstva upisalo se 186 učenika ili 3,15 odsto od ukupnog broja upisanih u prvom upisnom roku, dok se za zanimanje električara upisalo se 216 učenika ili 3,66 odsto – istakla je Kuprešaninova.
Dodala je da je za zanimanje instalatera upisano 196 učenika, za frizera 184, automehaničara 183, a za bravara 141 učenik.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić rekao je da bi hitno trebalo da bude promijenjena upisna politika u srednjim školama, te smanjen broj mjesta u gimnazijama i ekonomskim školama jer bi se na taj način “primorali” đaci da se školuju i za zanate.
– Naša zemlja nije dovoljno bogata da bi u njoj svi bili gimnazijalci, menadžeri ili elektrotehničari. Potrebne su nam obučene zanatlije, na kojima takođe počiva razvoj privrede, a to se može dobiti samo ako se poduzmu efikasnije mjere – kazao je Milić.
Drugi rok
Drugi upisni rok u svim trogodišnjim i četvorogodišnjim školama trajaće do 5. jula. Rezultati upisa biće objavljeni 7. jula, a 8. jula, kao i 11. i 12. jula, kandidati koji ne budu zadovoljili uslove konkursa za željeno zanimanje upisivaće se u škole, odnosno smjerove u školama u kojima bude slobodnog mjesta. Glas Srpske
Komentariši