SINGAPUR, Lideri zemalja Azije i Pacifika, uključujući predsjednike SAD i Kine, obavezali su se danas da će odbaciti trgovinski protekcionizam i tražiti novu strategiju za ekonomski rast nakon najgore ekonomske krize koja je pogodila svijet u zadnjih nekoliko decenija.
Lideri Organizacije azijsko-pacifičke saradnje /APEK/, koji zajedno čine više od polovine svjetske privrede, najavili su da će nastaviti sa krupnim stimulativnim trošenjem dok se ne postigne dugotrajan ekonomski oporavak.
U završnoj deklaraciji lideri Azije snažno su odbacili sve oblike protekcionizma i založili se za otvorena tržišta i uzdržavanje od podizanja novih barijera investicijama i trgovini roba i usluga.
“Ne možemo se više vratiti uobičajenom ekonomskom rastu. Potrebna nam je nova paradgima rasta, novi model ekonomske integracije”, navodi se u deklaraciji.
Lideri Azije najavili su mjere za postizanje ekonomskog rasta koji je izabalansiran, sveobuhvatan i održiv, podržan inovacijom i ekonomijom koja se temelji na znanju kako bi se osigurao dugoročan oporavak koji će otvoriti nova radna mjesta na korist svim ljudima.
Zemlje APEK-a smatraju da je neophodna saradnja da bi se otklonile trgovinske barijere i liberalizovalo tržište.
Američki predsjednik Barak Obama apelovao je na lidere Azije da rekonstruišu svoju privredu koja se bazira na izvozu i rade na balansiranom rastu, jer u suprotnom rizikuju “krizu za krizom”.
Obama je apelovao na finasijske institucije da ostanu dosljedne u primjeni jedinstvenih mjera u borbi za stabilizaciju tržišta, naglasivši da se svjetska ekonomija izvlači iz krize.
On je istakao da će Vašington preuzeti korake za uspostavljanje dugoročne politike u smanjivanju emisije štetnih gasova i tako se pridružiti međunarodnoj zajednici u borbi protiv zagađenja životne sredine.
Američki predsjednik je rekao da je, kako je naveo, halapljiva američka potražnja doprinosila rastu regionalnih ekonomija decenijama, ali kada je izbila kriza potražnja za azijskom robom je pala što je produbilo recesiju.
“Ne možemo slijediti istu politiku koja je i dovela do ovakvog nebalansiranog rasta. Ukoliko to učinimo nastavićemo da prelazimo iz krize u krizu što je već imalo strašne posljedice za naše građane, poslove i vlade“, rekao je Obama.
On je naveo da su SAD zainteresovane za trgovinski sporazum koji bi mogao postati nukleus za stvaranje velike trans-pacifičke slobodne trgovinske zone koja bi pokrivala 2,6 milijardi ljudi.
Lideri su naložili svojim zvaničnicima da počnu sa istraživačkim radom na takozvanoj Slobodnoj trgovinskoj oblasti Azije i Pacifika iako analitičari upozoravaju da su za ovakav gigantski poduhvat potrebne ne godine nego decenije da počne da daje rezultate.
Obama je, međutim, bio predmet kritike u Singapuru zbog znakova trgovinskog protekcionizma SAD koje pokušavaju da zaštite američku industriju dok sve više ljudi ostaje bez posla.
Ruski predsjednik Dmitri Medvedev izrazio je protivljenje protekcionizmu u svim sferama, rekavši da je postignuta saglasnost da članice međunarodne zajednice ulože napore da bi se otklonio protekcionizam, ne samo u trgovinskoj sferi, već da se uopšte eliminiše, kako bi se ojačala svjetska ekonomija.
Na samitu APEK-a utvrđene su zajedničke mjere međunarodne zajednice u borbi protiv klimatskih promjena koje će biti razmatrane na konferenciji u Kopenhagenu.
Komentariši