BANJALUKA, U banjalučkom Okružnom privrednom sudu za 12. juli odgođeno je prvo ispitno ročište za prijavu potraživanja u Novinsko-izdavačkom i štamparskom preduzeću “Oslobođenje” Banjaluka zbog bolesti predmetnog sudije Nedeljka Milijevića.
Stečajni upravnik “Oslobođenja” Dosta Baraković rekla je novinarima da je danas, na prvom ispitnom ročištu, kao stečajni upravnik trebala da se izjasni o priznatim i osporenim potraživanjima u ovom preduzeću.
Barakovićeva je podsjetila da je nakon ispitnog, trebalo da bude održano izvještajno ročište, gdje se utvrđuje dalji tok stečajnog postupka u “Oslobođenju”, odnosno da li ima mogućnosti za reorganizaciju preduzeća, daljeg načina prodaje imovine ili preduzeće ide u likvidaciju.
“Radi se o preduzeću koje je mnogo godina ranije trebalo otići u stečaj, jer kada je preduzeće privatizovano 2006.godine njegov gubitak je bio pet miliona maraka iznad kapitala”, istakla je Barakovićeva.
Ona je rekla da procijenjena vrijednost imovine “Oslobođenja” iznosi 2,9 miliona maraka, dok prijavljena potraživanja iznose 22 miliona maraka.
Barakovićeva je rekla da nema mogućnosti da se ide na reorganizaciju preduzeća zbog postojećih potraživanja, hipoteke na imovinu i činjenice da je veći dio maloprodajne mreže već uklonjen po opštinama u RS.
“Najvjerovatnije će se ići na prodaju imovine `Oslobođenja` u Banjaluci Doboju, Zvorniku, Bijeljini i distriktu Brčko”, zaključila je Barakovićeva.
Predsjednik Sindikalne organizacije “Oslobođenja” Predrag Šobat rekao je novinarima da će dio potraživanja prema radnicima najvjerovatnije biti namiren iz stečajne mase.
“Nadamo se da će radnici nešto da postignu, ali nisam preveliki optimista”, zaključio je Šobat.
On je rekao da je u trenutku proglašenja stečaja “Oslobođenja” bilo zaposleno 230 radnika, od kojih se najveći broj trenutno nalazi na birou za zapošljavanje.
Radnici “Oslobođenja” podnijeli su krajem prošle godine prijedlog za pokretanje stečajnog postupka, jer poslodavac do sada nije rješio status zaposlenih, isplatu zaostalih dugovanja prema radnicima i povezivanje radnog staža.
Kompanija “Darta trgovina” iz Banjaluke u procesu privatizacije 2006. godine kupila je većinski paket akcija “Oslobođenja”, a “Dartu” je 2008. godine kupila beogradska kompanija “Delta”.
Nakon toga, kompanija “Delta” otpustila je sve zaposlene radnike u “Darti” osim direktora, tvrdeći da je vlasnik “Oslobođenja” kompanija “Darta” koja više ne postoji, a ne “Delta”.
Kompanija “Delta” donijela je odluku da proda “Dartu”, a samim tim i “Oslobođenje” i od tada su bili u pregovorima sa Fabrikom duvana Sarajevo i još nekim potencijalnim kupcima, ali do prodaje “Oslobođenja” nije došlo.