BANJALUKA, Cijene odjeće i elektronike u BiH veće su nego u mnogim zemljama Evropske unije, iako su plate u BiH višestruko niže u odnosu na te zemlje.
Prema posljednjim podacima evropskog statističkog zavoda Evrostata, cijene obuće i odjeće u BiH u potpunosti prate prosjek EU sa indeksom od 100 odsto od prosjeka.
Pored toga što je odjeća u BiH skuplja nego u zemljama regiona, cijena ove robe je kod nas veća i u odnosu na 11 zemalja Evropske unije, pa čak i u poređenju sa Engleskom.
U odnosu na BiH, odjeća i obuća je jeftinija u Bugarskoj, Češkoj, Irskoj, Španiji, Kipru, Litvaniji, Mađarskoj, Malti, Poljskoj, Rumuniji, Sloveniji i Engleskoj.
– Indeks prosječnih cijena odjeće i obuće u BiH iznosi 100 odsto od prosjeka EU, što je za 11 procenata više nego u Engleskoj, a za 12 procenata u odnosu na Maltu. Za deset procentnih poena odjeća u BiH je skuplja nego u Španiji, u kojoj su cijene odjeće 90 odsto od evropskog prosjeka – navodi se u izvještaju Evrostata.
Slično stanje je i sa elektronikom, čije cijene u BiH su 100 odsto od evropskog prosjeka, te su veće nego u 16 zemalja EU i regiona.
Cijene elektronike su veće u BiH nego i u najbogatijoj evropskoj zemlji Luksemburgu, gdje je indeks ovih cijena za četiri procenta niži u odnosu na BiH.
Elektronika je u odnosu na BiH jeftinija i u Engleskoj, Njemačkoj, Bugarskoj, Češkoj, Irskoj, Holandiji, Mađarskoj, Litvaniji, Letoniji, Slovačkoj, Portugaliji, Poljskoj, Crnoj Gori, Srbiji i Makedoniji.
Izvještaj je obuhvatio 27 zemalja EU, zemlje kandidate i potencijalne kandidate Srbiju, Makedoniju, Albaniju, Hrvatsku, BiH i Tursku i tri članice zone slobodne trgovine sa EU Island, Norveška i Švajcarska.
Sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović je istakao da iako nije realno da cijene u bilo kojoj oblasti budu više u BiH nego u pomenutim evropskim zemljama, malo i neuređeno tržište, kakvo je domaće, ostavlja prostor za formiranje monopolističkih cijena u mnogim oblastima.
– To je osnovni razlog tako visokih cijena na našem tržištu, koje omogućavaju da monopolisti ovdje ostvaruju ekstra zaradu. Tržišta u drugim zemljama su mnogo razvijenija, konkurencija je znatno jača, tako da nije moguće uspostaviti monopol, što ovdje nije slučaj – istakao je Petrović.
On je dodao da su potrošači zbog toga prinuđeni da kupuju robu, koja se u drugim zemljama prodaje po mnogo nižim cijenama.
Hrana
Kada je riječ o hrani i bezalkoholnim pićima, indeks cijena u BiH je 75 odsto evropskog prosjeka, a u Srbiji se indeks u ovoj kategoriji kreće oko 65 odsto u odnosu na EU prosjek.
Jeftiniju hranu i piće od BiH imaju i Litvanija (72), Bugarska (66), Poljska (70), Rumunija (67) Makedonija (51) i Albanija (50). Glas Srpske