BEOGRAD, Advokatska komora će Ministarstvu pravde poslati zahtjev da se primjena Uredbe koja predviđa uvođenje fiskalne kase advokatima od 1. marta, odloži za šest mjeseci.
Predsjednik advokatske komore Srbije Dragoljub Ðordevic kaže da bi za to vrijeme trebalo da se nađe pogodnije rješenje za oporezivanje advokatskih prihoda i ističe da advokati ne žele da izbjegnu oporezivanje već im smeta predložena metodologija oporezivanja koja “remeti nezavisnost advokature”.
Predjsednik Odbora za pravosude Skupštine Srbije Boško Ristic kaže da je nezadovoljstvo advokata opravdano i ističe da su državni organi dužni da iznađu rješenja koja su u skladu sa ekonomskim mogućnostima i koja će obezbijediti mehanizam za kontrolu prihoda bez narušavanja samostalnosti i nezavisnosti advokature.
Ristić je rekao da u razvijenim demokratskim društvima ne postoji takav sistem oporezivanja advokata. On je naglasio da su advokati obavezni da državi isplate porez, ali da se u drugim zemljama porezi i prihodi plaćaju u skladu sa finansijskom moći advokata, koja je različita od slučaja do slučaja.
On je napomenuo da se demokratičnost društva cijeni i mjeri nezavisnošću advokature, i da se zbog toga “budno” prati njen položaj, jer, kako je istakao, ona štiti interese građana.
Predsjednik Saveta advokatske komore Evrope Hoze Maria Davo Fernandez rekao je da uredbe koje se donose treba da budu u saglasnosti sa evropskim aktima i poveljom ljudskih prava. On je dodao da postoji bojazan zbog uredbe koju Vlada Srbije predlaže jer ona ugrožava tajnost izmedu klijenta i advokata. Prema njegovim riječima, advokati moraju da plaćaju poreze, ali rješenje koje je predvidjela vladina uredba nije najbolje.
Podsjetimo, advokati su početkom novembra bili u trodnevnom štrajku protestujući zbog najavljene fiskalizacije. Nakon toga je donijeta Uredba Vlade Srbije kojom se advokaturi uvode fiskalne kase od 1. marta. Beta/ Tanjug