SARAJEVO, Odluka Švajcarske nacionalne banke /SNB/ da fiksira kurs 1,2 franka za evro ide u prilog građanima u BiH koji su podigli kredite vezane uz švajcarski franak kod komercijalnih banaka u zemlji, izjavio je Srni sekretar Udruženja banaka BiH Mijo Mišić.
Mišić nije mogao da kaže za koliko bi bila manja rata kredita dužnika, dodajući da bi trebalo sačekati nekoliko dana, jer će vjerovatno biti stavova i izjašnjavanja o ovom pitanju, kako Hipo grupacije koja najviše procenata nosi od ukupnog kreditnog portfolija sa klauzulom u francima, tako i ostalih komercijalnih banaka u BiH.
Prema njegovim riječima, sada bi možda i Stalni odbor za finasijsku stabilnost mogao da redefiniše svoje stavove, jer srednji kurs švajcarskog franka u BiH iznosi 1,62 KM.
“Kod nas je sada srednji kurs švajcarskog franka 1,62 KM, što znači da su stavovi Stalnog komiteta za finansijsku stabilnost i njihovo prihvatanje od strane Hipo grupacije pod znakom pitanja, jer sada bi taj balon bio samo razlika između tog kursa i onog dogovorenog”, pojasnio je Mišić.
On je istakao da se čak postavlja pitanje koliko je to uopšte sada aktuelno, te da li “balon kredit” uopšte treba, jer je sa ovakvim mjerama Švajcarske nacionalne banke, razlika u kursu samo četiri odsto, dodajući da je na bankama šta će ponuditi svojim klijentima.
Stalni odbor za finansijsku stabilnost na sastanku u Sarajevu 18. avgusta jednoglasno je predložio da banke korisnicima kredita u švajcarskim francima fiksiraju kurs KM u odnosu na švajcarski franak na nivou od 31. decembra 2010. godine koji je iznosio 1,5678 KM za franak, zatim da se razlika do stvarnog kursa obračunava i posebno evidentira (takozvani balon) sa kamatnom stopom koja će biti definisana u dogovoru sa bankama, te da banke razmotre mogućnost smanjenja kamatne stope za određene vrste kredita (stambeni kredit), dok bi otplata “balon kredita” slijedila nakon otplate glavnog kredita, a najduže na rok od pet godina.
Predstavnici komercijalnih banaka u BiH su se 25. avgusta u Banjaluci pozitivno izjasnili prema većini prijedloga za ublažavanje položaja klijenata čiji su krediti vezani uz švajcarski franak, koje je nedavno utvrdio Stalni odbor za finansijsku stabilnost.
Prema tom stavu, banke bi svojim klijentima koji imaju kredite vezane uz švajcarski franak trebalo da ponude opciju da se fiksira kurs u iznosu 1,5678 KM za jedan franak, koji je važio 31. decembra 2010. godine, a takođe i da smanje kamatnu stopu za jedan procentni poen svima koji imaju stambene kredite izražene u švajcarskoj valuti.
Predloženi “balon” bi sadržavao razliku rate od fiksiranog kursa u odnosu na tekući. Za period “balona” koji bi trajao tri godine predložena kamatna stopa iznosila bi 3,95 odsto i tada bi bila naplaćivana samo kamata.
Tokom trajanja “balona” klijenti bi trebalo da imaju opciju da, u slučaju promjene situacije, zamijene svoje “balon kredite” za kredite sa valutnom klauzulom u evro.
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
“balon” je zaista smijurija, samo produžavanje neizvjesnosti i to je svim jasno.
–
Bila sam u poslovnici Hypo banke u kojoj sam podigla kredit i službenici su mi rekli sledeće:
–
ukoliko želim da moj kredit sa valutnom klauzulom u CHF zamijenim za kredit vezan za EUR mogu odmah, po srednjem kursu CHF na dan obrade, s tim što mi se na novi kredit u EUR povećava kamatna stopa – + 1% (novi zahtjev, novi jemci, nova obrada, nove mjenice)
–
postoji mogućnost djelimične otplate glavnice, dozvoljena je za max. 70% ostatka duga, obračun po srednjem kursu CHF na dan uplate. CHF je u vrijeme kada sam podigla kredit bio 1,19 KM, a danas je na našu “neizmjernu sreću” 1,62 KM, i u mojoj prevelikoj sreći (jer nije 1,87 KM) izračunam da mi je rata danas kad je CHF 1,62 KM u stvari porasla za oko 40%.
–
SNB čini sve da zaustavi rast CHF jer im jak franak negativno utiče na privredu- tako se to radi u uređenoj državi, dok kod nas Hypo banka ne poštuje ni svoj ugovor, još uvijek bez sankcije.
–
zaustavljeno je divljanje franka, do kada- ne zna se, ali sadašnji kurs je 40% povećao naše prve rate kredita. Toliko o tome šta nam ide u prilog.
@ eh taj franak
dogovorila sam i ja sastanak u centrali u banjaluci. istupam ispred grupe 80 korisnika chf kredita. vidjecemo da li ista nude, osim balona, koji je apsolutno besmisle, a jos besmisleniji na ovom kursu.
inace, pridruzili smo se UDRUZENJU FRANAK BIH, ipak, zajedno smo jaci. danas sam bas bila u kontaktu sa njima. inspekcija je vec dva dana u hypo banci. prva tuzba bice pred sudom 20. septembra. u srijedu imamo sastanak u sarajevo. imacemo i mi regionalnog koordinatora u banjaluci. tim advokata i ekonomista iz mostara je vec odradio dobar dio pripremnih radnji za tuzbu.
@2
odlično.
uopšte ne sumnjam da ćeš nas kvalitetno predstavljati!
Samo naprijed imate svu našu podršku i ako bog da da se sve završi pa da im mašemo sa presudom. Sami bankari nemaju pojma ali ako inspekcija bude znala i htjela detaljno sve pregledati ima se šta naći. Agencija kao miševi svaka im čast dobro su ih podmitili kada šute. Konverzija u euro ni malo nam ne odgovara cjela procedura iz početka i još dodatni troškovi. Mogu Agenciju zakačiti za taj balon zajedno sa njima pa neka lete u …….
Odlicna vest, jer je postalo neizdrzljivo za onog koji je uzeo kredit u francima. Vazno je da se Kurs Franka stabilizuje.