PARIZ, Cijene poljoprivrednih sirovina opašće sa sadašnjih rekordnih vrijednosti, ali će vjerovatno ostati znatno više nego što su ranije bile, zajednička je prognoza Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) i Organizacije UN za hanu i poljoprivredu (FAO).
U izvještaju “Izgledi poljoprivrede, 2008-2017” dvije organizacije ukazuju da su sadašnje rekordne cijene mnogih poljoprivrednih proizvoda posljedica kratkoročnih faktora, kao što su suša u većem broju zemalja značajnih proizvođača žitarica i špekulantska aktivnost, prenosi DPA.
Cijene poljoprivrednih sirovina će opasti kad nevedeni faktori prestanu da djeluju, ali neki drugi činioci održavaće ih na osjetno višem nivou nego što je to bio slučaj u protekloj deceniji, navodi se u izvještaju.
Među te činioce ubrajaju se i stabilni rast tražnje kao posljedica povećanja stanovništva i rasta prihoda, ali i izmjene načina ishrane u zemljama koje bilježe ubrzan privredni rast, naročito Kini i Indiji.
Na cijene poljoprivrednih proizvoda najvjerovatnije će još godinama podsticajno djelovati i skupi energenti, proizvodnja agrarnih kultura kao sirovina za biogiriva i klimatske promjene.
OECD i FAO predviđaju da će svjetske cijene govedine u narednoj deceniji biti 20 odsto više nego u proteklih deset godina, cijene šećera 30 odsto više, pšenice, kukuruza i obranog mlijeka u prahu 40 do 60 odsto više, butera i uljarica za preko 60 odsto više, a cijene biljnih ulja za preko 80 odsto više.
Takve cijene pogodovaće poljoprivrednim proizvođačima i prehrambenoj industriji, ali ne i siromašnijim slojevima, a naročito ne zemljama u razvoju koje su neto uvoznici hrane, jer će iz svog skrmnog budžeta morati da izdvajaju više novca za nabavku poljoprivrednih proizvoda.
U mnogim siromašnim zemljama na hranu se troši oko 50 odsto prihoda, a više cijene će dovesti do povećanja broja neuhranjenih stanovnika planete.
Zbog toga OECD i FAO naglašavaju da je na kratak rok od ključne važnosti humanitarna pomoć za najugroženije zemlje.Ta pomoć bi prije trebalo da bude u formi novca ili bonova nego u isporukama poljoprivrednih sirovina.
Na srednji rok u izvještaju se preporučuje podsticanje rasta i razvoja siromašnih zemalja i pomoć da razviju sopstvenu poljoprivrednu bazu koja bi obezbjedila snabdjevenost stanovništva hranom.
Ulaganja u poljoprivredu, uključujući i istraživanja i obrazovanje, su često najbolji način da se smanji siromaštvo u nerazvijenim zemljama i da se podstakne privreda. Očekivane visoke cijene poljoprivrednih proizvoda u narednoj dekadi biće dodatni podsticaj tim aktivnostima, naglašava se u zajedničkom izvještaju OECD i FAO.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.