BANJALUKA, Firme, osiguravajuća društva, banke i druga pravna lica u BiH sada mogu na jednom mjestu da nađu pozive za javne licitacije ili objave svoje oglase o prodaji imovine. Sa ciljem da ubrza i olakša naplatu potraživanja koji opterećuju sve veći broj privrednih subjekata u BiH, pokrenut je portal www.javnaprodaja.ba.
Portal je prvenstveno predviđen kao mjesto na kojem će finansijske institucije blagovremeno objavljivati pozive za javne licitacije, objave prodaje imovine stečene u sudskim i drugim postupcima i sl. S druge strane, posjetioci Portala mogu na jednom mjestu doći do informacija o aktuelnim sudskim i drugim prodajama založene/stečene imovine. Osnivač portala je privredno društvo “Infomedia” iz Banjaluke.
Naplata potraživanja privrednih subjekata u sistemu Republike Srpske/Bosne i Hercegovine došla je do tačke stagnacije, i ukoliko ne dođe po unapređenja svih segmenata ovog postupka stagnacija bi mogla da bude hronična prepreka boljem poslovanju. Bez obzira na aktuelnost normativnih i sistemskih rješenja (Zakon o izvršnom postupku, Zakon o stečajnom postupku, privredni sudovi) naplata potraživanja u Republici Srpskoj/Bosni i Hercegovini i dalje je velika prepreka normalnom poslovanju velike većine povjerilaca, ističu u „Infomediji“.
Dugotrajnost postupaka koji su normirani kao hitni, loša i različita praksa, nekompatibilnost cjelokupnog sistema rješenjima koja su predviđena u ZIP-u i ZoS-u, i još mnogo toga, razlozi su zbog kojih društva koja posluju u našem sistemu malu ili gotovo nikakvu pažnju ne posvećuju kvalitetu obezbjeđenja svojih potraživanja u pravnim poslovima, niti polažu značajnu nadu u naplatu istih sudskim putem. Uz navedene i druge probleme sistema, ovo područje pokrivaju i druge „socijalne“ nezrelosti. Da ih ne nabrajamo redom, ovom prilikom, osvrnućemo se samo na nepostojanje tržišta na kojem bi se svakodnevno na adekvatan način sretali ponuda i tražnja predmeta/imovine dužnika koja je u procesu prinudne prodaje, a čijim bi se formiranjem i ispunjavanjem baznih funkcija tržišta ubrzala realizacija povjerilačkih potraživanja. Ideja koju Vam prezentujemo je upravo ideja formiranja takvog tržišta i to na nadolazećem talasu sveprisutnosti on line usluga u svakodnevnom poslovanju, poručuju u „Infomediji“.
Razvojem negativnih tendencija u domaćoj i svjetskoj privredi (pojava krize likvidnosti, rast stope nezaposlenosti, stagnacija ili pad BDP, nedostatak stranih investicija), finansijski sektor ima problem sa padom procenta naplate potraživanja, a sve više dužnika kasni sa plaćanjem svojih obaveza ili ih ne izmiruje uopšte, te su dospjele obaveze od uobičajenih (prihvatljvih) 1% ukupnog kreditnog portfolia danas višestruko uvećane iznad tog nivoa. (Učešće dospjelih kredita, u bankarskom sektoru Republike Srpske, u ukupnim kreditima u 2011. godini je 6,68%. Učešće nekvalitetnih kredita (krediti klasifikovani u više kategorije rizika) u ukupnom kreditnom portofoliu „smanjeno“ je na 11,46%.), navode u „Infomediji“.
Od primarnog značaja za svakog privredno društvo jeste optimizacija usklađenosti priliva i odliva novčanih sredstava jer ukoliko se u poslovanju javi problem neispunjenja plaćanja dospjelih novčanih obaveza, u vidu kašnjenja ili potpune obustave plaćanja, takva situacija može ugroziti likvidnost društva/finansijske institucije, a sa krizom likvidnosti poslovni procesi se usporavaju da bi multiplikacija nove krize i novog usporavanja na koncu dovela i do gašenja privrednog društva.
Efikasnija naplata dospjelih potraživanja je neophodna.
Da bi privredno društvo/finansijska institucija bila zaštićena od ovakvih likvidonosnih problema, a pogotovo u uslovima recesije, globalnog nedostatka kapitala i investicija, od primarnog je značaja da se dospjela potraživanja naplaćuju u što kraćim rokovima.
U Republici Srpskoj/Bosni i Hercegovini finansijske institucije imovinu koja je založena u njihovu korist, a koja je raspoloživa za unovčenje, ne mogu na organizovan način da ponude tržištu. Organizovano tržište zapravo i ne postoji. Finansijskim institucijama ostaje jedino da se same bave problemom unovčavanja založene/stečene imovine, za šta one pojedinačno nemaju adekvatne resursne kapacitete što rezultuje manjom stopom naplate dospjelih dugovanja od stope koja bi se mogla postići u sistemu kakav živi u Republici Srpskoj/Bosni i Hercegovini.
Organizujmo se u zajedničkom interesu!
Cilj ove ideje i ponude, jeste da objasni potrebu i načine stvaranja tržišta založene/stečene imovine (pokretne, nepokretne i prava) te naročito koristi koje sve uključene, i potencijalno zainteresovane, strane mogu imati. Radi se o tržištu sa realnim potencijalom, radi se o tržištu dubokom najmanje 2 milijarde konvertibilnih maraka, što je oko 50% od, na primjer, trenutne tržišne kapitalizacije Banjalučke berze. U vremenu koje je pred nama treba raditi na aktiviranju svih subjekata koji su zainteresovani za što brži proces naplate, što će tržištu donijeti prijeko potrebnu likvidnost.
Pred Vama je Ideja koji je u potpunosti kompatibilna sa zacrtanim smjernicama Agencije za bankarstvo Republike Srpske, koja između ostalih, u Zaključku Izvještaja o stanju u bankarskom sistemu Republike Srpske za period 01.01.2011.-31.12.2011. godine navodi:
„Imajući u vidu uticaj i posljedice svjetske ekonomske krize, potrebno je da banke i druge finansijske organizacije, u cilju održavanja kvaliteta poslovanja, u narednom periodu svoje aktivnosti dodatno usmjere na:
…
– kontrolu nivoa dospjelih potraživanja, a posebno nekvalitetnih kredita, te dodatne aktivnosti za efikasniju naplatu;
…“
„Za održavanje pozitivnih kretanja u bankarskom sistemu, pored banaka i drugih finansijskih organizacija, značajnu ulogu ima okruženje i to prije svega privredni ambijent, sudstvo, zakonodavstvo i stoga bi trebalo da se:
– ubrza rješavanje sudskih postupaka, donošenje presuda, naplata hipoteka, te da se unaprijedi postupak prinudne naplate;
– da se uspostavi kvalitetna baza finansijskih izvještaja i podataka pravnih lica i preduzetnika;
– kontinuirano unapređuje zakonski i institucionalni okvir za veću finansijsku disciplinu, te efikasniju zaštitu korisnika finansijskih usluga;
– da se uspostavi efikasan sistem evidentiranja i naplate sredstava sa blokiranih računa komitenata;
– uspostavi funkcionalna baza podataka o založnom pravu i pokretnoj imovini.“
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Nadogradnja Sistema
Ovo je znači zamišljeno kao način da jadne banke lakše naplate svoja potraživanja? I da tajkuni jeftino pokupuju imovinu dužnika i tako operu novac?… Što se tiče krize likvidnosti, to je obična farsa. Problem nije u nedostatku likvidnosti nego u njegovoj nepravednoj i neravnomjernoj raspodjeli. Mali dio bogatih je sve bogatiji, a ogromna većina siromašnih je sve siromašnija. Kriza je izmišljena da bi sirotinja lakše prihvatila da je bogati nastavljaju pljačkati na razne načine…
prije nekoliko mjeseci u Hotelu Bosna odrzan je seminar na temu “Naplata potrazivanja u RS”. predavaci su bili notar, advokat i sudija (ugledna imena u BL pravnim krugovima, mislim bolja nemamo).
moj kolega, Sudija, je u vise navrata (pred punom salom??) izgovorio da on kao sudija predlaze bankama (i ostalim) da odustanu od postupaka naplate potrazivanja protiv fizičkih lica gdje nemaju hipoteku?? pa je naglasio da On jednostavno ne želi, nece i ne zna kako bi, naredio sudskim izvrsiocima da idu u pljenidbu stvari na lice mjesta, pa je naglasio da je javna tajna da izvrsioci za pivo ili 5KM napisu da je “lice nepoznato na adresi” itd itd…
iskreno, za mene je ovo potop, i sistemski i moralni..
robin hud filozofija nije nova prica, ali bilo koji potez koji ce sistem graditi u pravom pravcu više je za pohvalu nego za osudu.. (uzgred, ovako nesto slicno u sloveniji postoji u okviru drzavne vlasti – sudske aplikacije su dostupne javnosti i imaju dodira sa ovom idejom)..
a sto se tice likvidnosti, bogatih i bogatijih, nas sirotinje, sta da se radi – osim da se posvetimo Idejama !
Super stvar, nadam se da ce zazivjeti…