BANJALUKA – Mada RS i FBiH imaju pravo da zaključuju sporazume sa susjednim zemljama pod određenim uslovima, takvi sporazumi i aktivnosti na koje se oni odnose moraju biti u skladu s Ustavom BiH, uključujući i odluke Ustavnog suda, navode iz OHR-a kao reakciju na najavu realizacije infrastrukturnih projekata Republike Srpske i Srbije.
“Aktivnosti koje se tiču ovog projekta, onako kako je predstavljen u medijima, naizgled potežu pitanje iz sudske prakse Suda koji je utvrdio da se vode kao javno dobro, uključujući riječne tokove i riječna korita, smatraju državnom imovinom koja spada u nadležnost države“, navode iz OHR-a.
“Ustavni sud je nadležan da odlučuje o sporovima koji se tiču ovog pitanja te pozivamo nadležne institucije da utvrde da li su u ovom slučaju ispoštovani interesi države BiH“, poručili su.
Podsjećamo, potpisana je zajednička izjava o izgradnji tri hidrocentrale u gornjem slivu Drine. Naglašeno je da je riječ o kapitalnom projektu za Republiku Srpsku te da su ispunjeni svi zakonom propisani uslovi za izgradnju tri objekta koja čine hidroenergetski sistem “Gornja Drina”.
Vlasti RS su poručile da su obaveze Vlade Republike Srpske i Vlade Srbije ispunjene te da će “Elektroprivreda Srbije” uplatiti osnivački ulog od 39 miliona KM. Srbija je postala većinski vlasnik zajedničkog preduzeća HES “Gornja Drina” sa Republikom Srpskom, a koje ima koncesiju za izgradnju tri hidroelektrane na Drini, procijenjene vrijednosti 850 miliona KM.
Do sada je ovo koncesiono preduzeće bilo u vlasništvu “Elektroprivrede Republike Srpske” (ERS), koja će ubuduće imati 49 posto udjela, a Srbija 51 posto. (Agencije)
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ne ulazim u opravdanost investicije u hidroelektrane sa Srbijom i kolika će biti korist za Republiku Srpsku, ali vidim da visoki predstavnik apriori preuzima ovlaštenja institucija entiteta i države, Ustavnog suda. Mi u svako zajedničko ulaganje ulazimo kao manjinski partner i stavljamo se u podređen položaj. Mislim da je sljedeći korak prodaja dijela kapitala Elektroprivrede RS jer je gospodin Petrović, generalni direktor naručio procjenu vrijednosti kapitala ove kompanije. To je jedan od poslednjih dijelova porodičnog nakita da ga tako nazovem. Globalizacija kao svjetski fenomen kod nas se dešava sa velikim zakašnjenjem kao i sve ostalo. Normalne države se u krizi ponašaju intervencionistički, a naša špekulantski. Prodajmo što prije i uzmimo pare, poslije može biti kasno, a narod ko šiša. Ionako je sve sumorno, ali naprosto nisam mogao da odolim, a da ne prokomentarišem ovaj slučaj.
Па ко је тај и по ком основу неко може забранити имаоцу концесије да бира партнера и извор финансирања у неком пројекту?КОлико се сјећам уговор је неколико мјесеци био на одобрењу у институцијама дејтонке и тек по добијању сагласности прешло се на потписивање писма о намјерама. Ово више није ни мјешање са стране ово је чист нацизам
Potpuno se slažem sa komentarom. ovo je na mala vrata pokušaj da se pripremi privatizacija odnosno prodaja elektrodistribucije Srpske našem komšiji. usput dadnemo im i procjenu vrijednosti iste…. međutim ovo što traži OHR je sasvim Ok jer ovi naši mudonje političari po slovu zakona bi trebali sami ovo tražiti pa ne rade svoj posao…. nadam se da će se i naći sudija koji će ovo pokrenuti…