BRISEL, Gotovo petina drvne građe i drvnih proizvoda koje uvozi Evropska unija potiče od nelegalne sječe ili iz sumnjivih izvora, pogotovo iz Rusije, Indonezije i Kine, navodi se u izvještaju koji je juče objavila ekološka organizacija Svjetski fond za prirodu (WWF).
U studiji se navodi da je tokom 2006. godine iz nelegalnih ili sumnjivih izvora poteklo čak 40 odsto proizvoda od drveta iz jugoistočne Azije, 30 odsto iz Latinske Amerike i 36 odsto iz Afrike, dok su najveći uvoznici bili Finska, Britanija, Njemačka i Italija, prenosi je Rojters.
“Nelegalna seča ugrožava zaštitnu funkciju šuma, povećava rizik od prirodnih katastrofa kao što su poplave i klizišta i uzrokuje deforestaciju, koja je jedan od glavnih uzroka klimatskih promjena”, izjavila je predstavnica WWF za šumarstvo Anke Šulmajster (Schulmeister).
U izvještaju te ekološke organizacije se navodi da nezakonita sječa šuma šteti lokalnim privredama tako što dovodi do pojeftinjenja drvne građe, a od EU se traži preduzimanje oštrih mjera u cilju sprečavanja takve vrste trgovine.
Evropska komisija će u septembru usvojiti takve mjere, u sklopu kojih će biti potrebno predočiti potvrde koje dokazuju da je drvo uvezeno u Uniju zakonski posječeno.
Organizacija WWF je u izvještaju istakla da je najveću količinu drveta nelegalnog ili sumnjivog porijekla u zemlje EU 2006. izvezla Rusija, preciznije 10,4 miliona kubnih metara, od čega je polovina uvezena preko postrojenja za preradu u Finskoj.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.