BRISEL, Biogoriva su odgovorna za 30 odsto rasta svjetskih cijena hrane i zbog njih je 30 miliona ljudi dospjelo do siromaštva, piše u najnovijem izvještaju Agencije za pomoć (Oksfam).
Potrošnja biogoriva je u porastu, jer razvijene zemlje žele da smanje zavisnost od uvozne nafte, kao i emisiju štetnog ugljen dioksida u atmosferu, prenosi Rojters.
“Zalihe žitarica su sada na najnižim nivou “, upozorava Rob Bejli savjetnik Oksfama za oblast biogoriva i tvorac pomenutog izvještaja.
Ova organizacija poziva bogate zemlje da ukinu subvencije za biološka i smanje uvozne carine za druga goriva.
“Bogate zemlje su prošle godine potrošile do 15 milijardi dolara za podršku biogorivima i blokiranje uvoza brazilskog etanola, koji mnogo manje šteti globalnoj prehrambenoj bezbjednosti” navodi se u pomenutom izvještaju.
“Oksfam” zahtjeva od bogatih zemalja da smanje svoje ciljeve vezane za biogorivo. U EU, na primjer, planiraju da 10 odsto goriva do 2020. bude porijeklom iz obnovljivih izvora. U takva goriva spada i biogorivo.
EU, istina, ima u planu stroge kriterijume koji treba da obezbjede da biogoriva ne predstavljaju veću štetu nego korist. Neke od zemalja članica Unije zahtevaju da ciljevi na ovom sektoru budu uslovni, odnosno da zavise od dostupnosti tzv. “druge generacije biogoriva”, koja bi se dobijala od poljoprivrednog i drvnog otpada, kao i od otpadnih materija iz domaćinstava.
Usjevi koji se sada proizvode za industriju biogoriva osvajaju obradive površine donedavno namjenjene tradicionalnoj poljoprivredi pa se obrađivanje zemljišta širi, sve više, na šume i močvare.
Takva proizvodnja pokreće oslobađanje ogromnih količina ugljenika iz zemlje i vegetacije, a za eliminisanje štetnih posljedica te promjene biće potrebne decenije, upozoravaju stručnjaci Oksfama.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.