NJUJORK, LONDON, Nafta je danas na oba vitalna tržišta, u SAD i Evropi, pojeftinila, pošto je olujni vetar koji je pretio da oteža rad naftnih platformi na američkom jugu oslabio, a dolar istovremeno ojačao na nov višemjesečni maksimum prema evru.
Američka laka nafta je na Merkantilnoj berzi u Njujorku, za septembarski rok isporuke, pojeftinila 1,23 dolara po barelu, ili 1,1 odsto u odnosu na sinoćni zaključni nivo i kotirala je 111,64 dolara za barel (159 litara).
Istovremeno, ista količina evropske brent nafte ugovarana je na Londonskoj berzi, za propratni rok isporuke, po nešto većoj cijeni od 112,13 dolara po barelu.
Uprkos pojeftinjenju od 23 odsto u odnosu na rekord zabeležen 11. jula (od 147,27 dolara za barel), nafta je trenutno na berzi u Londonu 57 odsto skuplja u odnosu na nivo zabeležen prije 12 mjeseci, navodi se u izveštaju agencije Blumberg.
Skok dolara na najviši nivo prema evru od 20. februara, ali i pojeftinjenje zlata, danas su direktno uticali na pojeftinjenje nafte kome je, osim toga, doprinjela i vijest da će olujni vetar Fej kroz Floridu duvati umjerenom snagom i da se neće preobratiti u nevrijeme sa snagom uragana.
Ta vijest je odmah eliminisla bojazan od moguće štete koju bi, zbog dejstva Feja, mogle da pretrpe rafinerije u Meksičkom zalivu, gdje se dobija oko 20 odsto ukupne američke produkcije naftnih prerađevina.
Cijene nafte su “olabavile” i zbog pada privredne aktivnosti u SAD, Japanu i nizu drugih najrazvijenijih zemalja, ocijenjuju tržišni eksperti.
“Potražnja nafte će u narednih šest do devet mjeseci biti slabija”, izjavio je Mark Pervin, stručnjak za kretanja na tržištu sirovina Australijsko-novozalandske bankarske grupe iz Melburna, u intervjuu za Blumberg televiziju.
Pad cijena nafte nije zaustavila ni vijest da je još uvek van pogona međunarodni naftovod Baku-Tbilisi-Džejhan (BTDJ), kojim se osnovna energetska sirovina doprema iz nalazišta u Kaspijskom moru do turske luke Džejhan na Mediteranu i dalje ka kupcima u zapadnoj Evropi.
Naftovod je zatvoren tokom protekle sedmice, zbog eksplozije na dionici koja prolazi kroz teritoriju Turske. Turski ministar energetike Hilmi Đuler je juče najavio će postrojenja za transport nafte proraditi ponovo “za nekoliko dana”.
Kapacitet naftovoda TBDJ je milion barela dnevno, ali se on sada koristi sa oko 90 odsto.
Blumberg, objašnjavajući razloge pada cijena nafte, navodi da su SAD prošle sedmice uvećale dopremu sirove nafte tankerima u svoje rafinerijske kapacitete, u namjeri da izbjegnu moguću tržišnu nervozu zbog očekivanih vremenskih nepogoda.
Najnovija procjena eksperata ministarstva energetike SAD pokazuje da su zalihe nafte u SAD u nedelji zaključno sa 15. avgustom vjerovatno uvećane za milion barela, na 296,5 miliona barela, što je takođe uticalo na pojeftinjenje “tečnog zlata”.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.