BANJALUKA, Predložene izmjene i dopune Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO), koje će sutra poslanici Narodne skupštine RS razmatrati po hitnom postupku, predviđaju pojedinačne uplate doprinosa i dokup staža do tri godine, kao i pravednije određivanje garantovanog penzijskog osnova pripadnicima Vojske Republike Srpske /RS/.
Ovim zakonskim prijedlogom se utvrđuju garantovani penzijski osnovi za sve učesnike rata, a svi borci biće izjednačeni i tretirani na bazi prava onih koji su penzije ostvarili u 2005. godini, odnosno po prosjeku iz 2004. godine.
Dosadašnjim zakonskim rješenjima pravo na uvećanje penzijskog osnova za 30 odsto imao je vojnik koji je Vojsci RS pristupio prije 20. maja 1992. godine, gdje je neprekidno ostao do 15. decembra 1995. godine, a ako je imao prekid od makar samo jednog dana, nije to pravo mogao koristiti.
Novim zakonskim prijedlogom predviđeno je da se ovo pravo ostvaruje po kategorijama od prve do sedme, a njime su obuhvaćeni i učesnici NOR-a i nosioci partizanskih spomenica.
Ovim će zakonom invalidnim licima biti vraćeno pravo na novčanu naknadu za tjelesna oštećenja, tuđu pomoć i njegu koje je ukinuto 31. decembra 2001. godine, a poslodavcu omogućeno da pokrene postupak za ocjenu radne sposobnosti u slučaju privremene nesposobnosti za rad, što je do sada mogao samo radnik.
U obrazloženju ovog zakonskog prijedloga se navodi da bi nedonošenje ovog zakona po hitnom postupku moglo negativno uticati na socijalno stanje u RS, zbog nemogućnosti radnika da ostvare svoja osnovna socijalna prava i nezadovoljstva među kategorijama osiguranika čije se penzije određuju na osnovu garantovnog penzijskog osnova.
U redovnoj proceduri poslanici će sutra razmatrati Prijedlog zakona o penzijskom rezervnom fondu RS, koji uređuje pitanje imovine Fonda PIO RS stečene u procesu privatizacije državnog kapitala, nakon što je radna grupa za izradu Strategije reforme penzijskog sistema u RS zaključila je da postojeći zakonski okvir i praktična rješenja ne obezbjeđuju osnovne pretpostavke za racionalno i efikasno upravljanje portfeljom Fonda PIO.
Po usvajanju i stupanju na snagu ovog zakona predviđeno je da Fond PIO RS u roku od 15 dana donese odluke o osnivanju rezervnog fonda i društva za upravljanje penzijskim rezervnim fondom, sa sjedištem u Banjaluci, koji bi trebao dovesti do dugoročne finansijske održivosti obaveznog penzijskog osiguranja.
Predviđeno je da rezervni fond ne može davati kredite i zajmove, a može se samo kratkoročno zaduživati do jedan odsto neto vrijednosti svoje imovine i sticati imovinu iz viškova sredstava Fonda PIO i iz drugih izvora.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Molim savjet!
U toku rata, kao izbjeglica iz Sarajeva, zaposlena sam bila u Beogradu krace od 12 mjeseci. U Srbiji sam se penzionisala. Nakon sporazuma Bih i Srbije izvrsen je u Bih ponovni obracun i korekcija primanja. Period rada u srbiji (i doprinosa) od 11 mjeseci nije mi priznat ni u Srbiji ni u Bih.
Piranje: Dali se po osnovu sporazuma Bih i Srbije taj staz moze pripojiti stazu u Federaciji Bih.
Najljubaznije zahvaljujem uz molbu da me uputite kome da se obratim!
Srdacan pozdrav,
Selena
Posto mi poslodavac nije uplatio 4 mjeseca i 3 dana,a sada neradi.Da li mogu sam sebi da uplatim taj period,da bi usao u dokup radnog staza