ČELINAC, Čelinac je u toku prošle godine bio u rangu srednje razvijenih opština Republike Srpske, iako je broj radnika manji za oko 600 u odnosu na 2006. godinu, kada se ova opština nalazila u kategoriji nerazvijenih opština.
Prema podacima Regionalne privredne komore Banjaluka, u Čelincu je u septembru prošle godine bilo zaposleno 2 483 lica, a 3 074 u istom mjesecu 2006. godine. Situacija je danas još teža jer je krajem prošle godine u Čelincu zatvoren pogon “Dević tekstila” kada je još stotinjak žena ostalo bez posla.
U devet mjeseci prošle godine posredstvom čelinačkog Biroa rada zaposleno je 219 radnika, a s druge strane na evidenciju je prijavljeno novih 705 lica i trenutno ih je evidentirano oko 1 700 koji aktivno traže zaposlenje.
Broj zaposlenih u čelinačkoj opštini iznosi tek jedan odsto ukupno zaposlenih u Srpskoj ili dva odsto u banjalučkoj regiji.
U ovoj opštini prošle godine nije počela gradnja ni jedne stambeno-poslovne zgrade, a jedino se preduzeće “Megamont” odvažilo da kreditom dobijenim od Investiciono-razvojne banke RS sagradi novi privredni pogon.
Većina sredstava opštinskog budžeta koji za ovu godinu iznosi oko pet miliona KM usmjeriće se na plate zaposlenih u opštinskoj administraciji jer je jedna od opština sa najvećim brojem činovnika po stanovniku u BiH.
Procjenjuje se da čelinačka opština ima oko 18 000 stanovnika, a na platnom spisku opštinske Administrativne službe nalazi se 110 radnika, među kojima je tridesetak onih koji rade u ustanovama od lokalnog značaja.
Od pomenutih pet miliona maraka oko 750.000 KM biće potrebno za vraćanje kredita.
Načelnik opštine Čelinac Momčilo Zeljković rekao je Srni da će i ove godine tražiti šestomjesečno odgađanje vraćanja kredita kako bi se obezbijedilo nesmetano funkcionisanje budžeta.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
kada ne ulazu u proizvodnju….