ČAČAK, Čačanska “Sloboda” je na dobrom putu da izađe iz trenutnih teškoća i povrati bar dio poslovnog ugleda koji je ranije imala, izjavio je generalni direktor te kompanije Radomir Ljujić.
“Potpisali smo nekoliko važnih i vrijednih ugovora, vodimo pregovore vezane za izgradnju novih pogona i sprovodimo reorganizaciju koja bi trebalo da donese bolji i efikasniji rad u svim našim sektorima”, istakao je Ljujić.
“Namjenski dio ‘Slobode’ obezbjedio je najveći izvozni posao u posljednje tri decenije potpisivanjem ugovora vrijednog 13 miliona dolara s kupcima u Kuvajtu”, rekao je Ljujić i dodao da je od početka ove godine potpisano nekoliko ugovora o izvozu ukupne vrijednosti 45 miliona dolara.
Prema njegovim riječima, nekadašnji čačanski gigant sada izvozi razne proizvode za vojne i policijske potrebe “na područje od Filipina do Čilea, uključujući SAD i zemlje Evropske unije”, a među kupcima se nalaze i firme iz Slovenije, Makedonije i Hrvatske.
“Da bi se zadovoljile sve veće narudžbine, predviđeno je da se u nabavku novih mašina i uređaja investira deset miliona dolara, najdalje do proljeća iduće godine”, rekao je Ljujić.
On je istakao da je kompanija sada i u pregovorima sa slovenačkom firmom “Kolektor” iz Idrije o formiranjuj novog zajedničkog preduzaća na lokaciji u Ljubiću, gdje bi se godišnje proizvodilo 120.000 usisivača, djelovi za motorne testere i automobilsku industriju.
U okviru reorganizacije u “Slobodi” se ovih dana sprovodi socijalni program po kome fabriku treba da napusti 230 radnika čije je otpremnine u iznosu od 71,9 miliona dinara vlada obezbjedila početkom juna.
S druge strane, nedavno je zaposleno 22 radnika, raspisan je i konkurs za prijem još 90 tehničara hemijske i metalske struke, a planirano je i da uskoro počne obuka 26 inženjera koji bi bili osposobljeni za primjenu najsavremenijih metoda projektovanja u oblasti avionske i automobilske industrije.
“Do kraja godine planiramo da primimo oko 300 novih radnika”, rekao je Ljujić, ističući da će u oba djela kompanija imati ukupno 1.675 radnika.
On je objasnio da će fabrika ostvarenjem socijalnog programa, prebacivanjem djela zaposlenih iz civilnog u namjenski dio i prijemom novih radnika znatno poboljšati starosnu i kvalifikacionu strukturu i smanjiti režijske troškove.
Socijalni program uskoro će biti realizovan i u “Sloboda aparatima”, koju očekuje privatizacija. U drugom krugu predviđeno je da otpremninu iskoristi stotinu zaposlenih.
Čačanska “Sloboda” je nekada zapošljavala oko 6.500 radnika, prozvodila je 330.000 usisivača godišnje, više desetina hiljada plinskih i električnih štednjaka i drugih aparata za domaćinstvo.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.