ZAGREB, Crne ekonomske prognoze su se obistinile. Privreda u Hrvatskoj je nakon prvog izlaska iz recesije prošle jeseni, krajem 2010. opet potonula s BDP-om od minus 0,7 odsto.
Nada je stopirana. Nakon što se skromno probudila nakon duge krize sa prvim pozitivnim trećim kvartalom u 2010. od 0,2 odsto, nove brojke vraćaju Hrvtaksu u realnost i to u novo potonuće privrede za 0,7 odsto u zadnjem kvartalu prošle godine. Za 2011. prognoza je slaba. Samo 1,5 odsto rasta. Opozicija upozorava da će za pravi oporavak trebati i do osam godina.
‘Sad je potrebna državna intervencija. Intervencija je potrebna u saniranju nelikvidnosti. Moramo pomoći da se najveći dio dugova privrede i prema državi i prema bankama otpiše i da se spase radna mjesta’, rekao je SDP-ovac Slavko Linić.
Glavni razlog pada BDP-a je veliki pad stranih investicija. Ali i hrvatske kompanije boje se ulagati i pokretati nove poslove. Potrošnja građana blago se oporavila ali je i dalje jako slaba.
‘Moramo znati da nas to vraća u realnim okvirima na nivou privredne aktivnosti iz 2006. godine. Hrvatska ostaje jedno od privreda koje se najsporije oporavlja’, rekao je analitičar Zdeslav Šantić.
Hrvatskoj je kriza u zadnje tri godine pojela sedam ossto BDP-a, a to su milijarde kuna. Sve to pokrenulo lavinu nezaposlenosti koja i dalje raste i neće se zaustaviti do sredine 2012.
Svi analitičari se slažu da je najveći hrvatski problem katastrofalna privredna perspektiva. Predviđene stope rasta u sljedeće tri godine su preniske da bi privredi dale vjetar u leđa i preniske da građanima omogućile bolji život.
Loše prognoze može preokrenuti samo snažan talas stranih investicija koje će otvoriti nova radna mjesta.Ali da bi ih privukla Hrvatska što prije mora reformisati poreski sistem i smanjiti birokratske barijere koje su noćna mora za prave ulagače. NovaTV
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
sve to nije problem da se poveća prodaja novih vozila za 24.7% u januaru ove godine u odnosu na isti period prošle godine,ali i u odnosu na decembar!? I to je nekakav pokazatelj realnog stanja u kod komšijs, s gdje smo mi? Ni stranih investicija, ni BDP(osim što vlast tako zove neke svoje jednačine), ni novih ni starih radnih mjesta, kod nas čak ni ne smije da se vodi statistika o nezaposlenim i trendu pada ili rasta zaposlenosti!