SARAJEVO, Uspješniji razvoj realnog i finansijskog sektora može podržati dugoročniji oporavak tržišta kapitala u BiH – ocijenio je direktor Sarajevske berze Zlatan Dedić.
“Novi investicioni ciklus u Federaciji BiH /FBiH/ u smislu investiranja u elektroenergetski i sektor drumske infrastrukture može značajno podići performanse realnog i finansijskog sektora. Mi, koji brinemo o tržištu kapitala, željeli bismo da neki od modela finansiranja tih projekata bude u emisiji vrijednosnih papira”, rekao je Dedić Srni uoči međunarodne konferencije “Oporavak tržišta kapitala, dugoročni trend ili…?”.
On je podsjetio da je Sarajevska berza krajem septembra imala primarnu emisiju trezorskih zapisa FBiH, što je značajna novina na tržištu kapitala. Dedić je dodao da sadašnjim postojanjem kratkoročnih vrijednosnih papira, banke koje imaju višak sredstava i visoku likvidnost imaju u šta da investiraju.
“Ovo je sigurno dobar početak saradnje i očekujemo da relevantni faktori na svim nivoima u BiH više uzmu u obzir tržište kapitala, kao jedan od mogućih izvora finansiranja. Nadamo se da će se nakon prve emisije, pojaviti i ostale emisije kratkoročnih papira, ali i obveznica kojim će biti finansiran ne samo deficit budžeta pojedinih nivoa u BiH, nego i razvojni projekti u mnogim sektorima”, kazao je Dedić.
Učešće na konferenciji oko 200 najeminentnijih ličnosti iz oblasti tržišta kapitala u BiH i regionu, predstavnika investicione javnosti iz mnogih zemalja i brojnih eksperata sa finansijskih tržišta, Dedić ocjenjuje kao odličnu priliku za razmjenu mišljenja i iskustava u ovoj oblasti.
Ministar finansija FBiH Ante Krajina rekao je novinarima da je federalna Vlada već obavila određene pripreme u smislu ulaganja i razvoja u elektroenergetski sektor, kao i u sektor infrastrukture, u prvom redu puteva.
“Određene odluke su donesene i treba ići ka njihovoj implementaciji, odnosno realizaciji tih projekata”, istakao je Krajina, precizirajući da se radi na obnovi termoelektrana, te instalisanju novih elektrana iz obnovljivih izvora, kao što su vjetar i solarna energija.
On je naveo da bi, u ovom trenutku bilo “neodgovorno i nerealno reći da Vlada FBiH ima spremne mjere za mogući novi talas ekonomske krize”.
“Sasvim je razumljivo da o tome u svakom slučaju razmišljamo jer je to naš zadatak. Radimo određene stvari, simulacije i pravimo planove, ali još nemamo pravih odrednica. Vjerujemo da informacije koje nam dolaze iz izvora bližih tim događanjima i koji već imaju određene mehanizme za njihovo praćenje, nisu neutemeljene”, zaključio je Krajina.