BEOGRAD, Refinansiranje kredita, u koje se, svojom posredničkom ulogom, ovih dana umješala i Vlada Srbije, može građanima donijeti olakšanje trenutne finansijske slike, ali i opasnost dodatnog zaduživanja, pa čak i ulazak u „dužničko ropstvo“.
– Kredit za refinansiranje je dobro rješenje onda kada je kamatna stopa dovoljno niža od postojeće kamatne stope da obezbjedi ukupno nižu cijenu zajma – ukazuju u NBS. – Njime se omogućava značajno smanjenje ukupnih troškova otplate kredita,naročito ukoliko se refinansiranje obavlja na početku otplatnog perioda i kod dugoročnih kredita, odnosno, na pet i više godina, uz relativno malo povećanje mjesečne rate.
Banke su već počele da odobravaju nove gotovinske kredite sa grejs periodom od šest do 12 mjeseci, a građani mogu da ih koriste i za refinansiranje postojećih zajmova. Odobravaju se sa rokom otplate od pet do sedam godina, a kamata iznosi od 12,95 odsto do 18 odsto.
– Kredi agrikol banka omogućila je grejs period svim klijentima od 12 mjeseci – kažu u ovoj banci. – Kamatna stopa iznosi 14,35 odsto, a ako je kredit indeksiran u evrima – 20,20 odsto. Period otplate je do pet godina.
Na primjer, ukoliko se klijent odluči da podigne kredit od 2.000 evra uz grejs period od 12 mjeseci i period otplate od pet godina, tokom prvih godinu dana mjesečna rata bi iznosila samo 21,58 evra, a nakon toga 45,45 evra.
Unikredit banka odobrava gotovinski kredit sa grejs periodom do šest mjeseci. Ovaj kredit je indeksiran u evrima, odobrava se za iznose do 10.000 evra, sa rokom od 84 mjeseca. Kamatna stopa je 17,81 odsto.
Prema podacima Kreditnog biroa, u januaru su krediti za refinansiranje iznosili oko 35 milijardi dinara, a krajem 2009. godine 32,1 milijardu dinara.
O čemu, prije odluke, treba razmisliti
* Ima li kredit deviznu klauzulu?
* Da li je kamata fiksna ili promjenljiva?
* Koji su troškovi refinansiranja?
Novosti