NJUJORK, Na većini svjetskih berzi cijene su akcija prošle sedmice porasle, zahvaljujući naznakama jačanja kineske privrede i privrede evrozone, ipak trgovalo se oprezno jer bi američki Fed već u septembru mogao smanjiti podsticajne monetarne mjere.
Na Wall Streetu je prošle sedmice Dow Jones oslabio 0,5 odsto, na 15.010 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,5 odsto, na 1.663 boda, a Nasdaq indeks 1,5 odsto, na 3.657 bodova.
Prvi rast S&P 500 i Nasdaq indeksa, nakon dvije sedmice pada, zahvaljuje se naznakama jačanja kineske privrede i privrede evrozone.
Prema izvještaju HSBC banke, PMI indeks industrijske aktivnosti u Kini porastao je u avgustu, signalizirajući da se rast druge po veličini svjetskog privrede stabilizuje nakon dugog perioda usporavanja.
U evrozoni je, industrijska aktivnost u avgustu dosstigla najviši nivo od juna 2011., što najavljuje daljnje jačanje privrede tog bloka, nakon što je u drugom kvartalu izašla iz recesije.
„Čini se da se Evropa ponovno vraća u zamah, posebno Njemačka. Brojke nisu impresivne, ali su dobre“, kaže Dough Cote, tržišni strateg kod ING U.S. Investment Managementa.
Ipak, na tržištu vlada oprez, što je posljedica nesigurnosti ulagača po pitanju kada će Fed početi smanjivati programe kupovanja državnih i hipotekarnih obveznica, vrijednih 85 milijardi dolara mjesečno.
Ni prošle sedmice objavljeni dijelovi zapisnika sa julske sjednice čelnika Feda nisu dali jasan odgovor na to pitanje. Skoro svi čelnici centralne banke slažu se da još nije vrijeme za smanjenje podsticaja, a samo nekoliko njih smatra da bi uskoro trebalo ponešto smanjiti podsticaje.
„Zapisnik nam nije rekao puno. Pokazao nam je da su i čelnici Feda, kao i svi mi, zbunjeni jer nema jasnih signala iz privrede, koje raste, ali nedovoljno brzo. Ipak, mislim da je jasno da Fed neće stati na kočnicu po pitanju podsticaja, već samo smanjiti gas. Pitanje je, međutim, koliko“, kaže Erik Davidson, direktor u Wells Fargo Private Bank.
Mnogi analitičari smatraju da će čelnici centralne banke već na njihovoj prvoj narednoj sjednici u septembru smanjiti podsticajne mjere, čime bi, plaše se ulagači, tržište izgubilo snažnu podršku.
Nedovoljno brz rast privrede, anemični poslovni rezultati kompanija i nesigurnost po pitanju smanjenja Fedovih podsticajnih mjera navode ulagače na oprez, pa je obim trgovanja na Wall Streetu prošle sedmice bio znatno ispod prosjeka.
Na većini evropskih berzi cijene su akcija prošle sedmice pale. Londonski FTSE oslabio je 1,4 odsto, na 6.492 boda, a pariški CAC 1,3 odsto, na 4.069 bodova. Frankfurtski DAX ojačao je, 0,3 odsto, na 8.416 bodova.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks prošle sedmice ojačao 0,1 odsto, na 13.660 bodova. Hina