NJUJORK, Na Wall Streetu su juče S&P 500 i Nasdaq indeks blago porasli, jer se ulagači nadaju da finansijska reforma neće toliko nagristi zarade banaka koliko su se plašili, no trgovalo se oprezno jer iz američkoj privredi nema ohrabrujućih vijesti.
Zastupnici Predstavničkog doma i Senata postigli su juče dogovor o zakonu kojim se regulira široki spektar finansijskih transakcija, od kreditnih kartica do najsloženijih finansijskih derivata. Zakonom se bankama uvodi zabrana trgovanja vlastitom imovinom, tzv. Volckerovo pravilo, i ograničava ulaganje u investicijske fondove. Uspostavlja se i sistem upozoravanja na finansijske rizike, stvara moćna agencija za zaštitu potrošača kod kreditiranja, određuju uvjeti za likvidaciju velikih finansijskih kuća koje su pred krahom, te uvodi paket novih pravila za finansijske derivate.
Ovaj, usklađeni prijedlog trebaju izglasati oba doma, što se očekuje početkom jul. U tom prijedlogu nema nekih od originalnih prijedloga američke vlade, pa se ulagači nadaju da finansijska reforma neće toliko nagristi zarade banaka koliko su se plašili. Zahvaljujući tome, S&P indeks finansijskog sektora, koji je u prošlom tromjesečju potonuo 8,4 odsto, porastao je juče 2,8 odsto.
“Nova regulacija manje je depresivna nego što su se ulagači plašili, pa im je ovaj usklađeni prijedlog zakona donio olakšanje”, kaže Michael James, analitičar u Wedbush Morganu. No, olakšanje im nisu donijeli novi makroekonomski podaci.
Doduše, raspoloženje potrošača poraslo je u junu više nego što se očekivalo, no taj je podatak ostao u sjeni konačnog izvještaja o bruto domaćem proizvodu, prema kojemu je američka privreda u prvom tromjesečju porasla 2,7, a ne 3 odsto, kako je pokazivao prethodni podatak.
Dow Jones indeks oslabio je 9 bodova, ili 0,09 odsto, na 10.143 boda, dok je S&P 500 ojačao 0,29 odsto, na 1.076 bodova, a Nasdaq indeks 0,27 odsto, na 2.223 boda. Hina