NJUJORK, Na svjetskim se berzama ove sedmice trgovalo oprezno zbog slabijih nego što se očekivalo kvartalnih poslovnih rezultata niza kompanija, ali i sve slabijih američkih makroekonomskih podataka.
Na Wall Streetu je Dow Jones oslabio 0,5 odsto, na 12.660 bodova, što je njegov prvi sedmični pad u ovoj godini. No, S&P 500 i Nasdaq nastavili su uzlaznim trendom – S&P 500 je ojačao 0,1 odsto, na 1316 bodova, a Nasdaq 1,1 odsto, na 2816 bodova.
U posljednjem lanjskom tromjesečju američki bruto domaći proizvod porastao je 2,8 odsto, što je njegov najveći skok u godinu i po dana, ali i manje od očekivanih tri odsto.
Tom je rastu najviše pridonijelo punjenje zaliha, dok slaba potrošnja poslovnog sektora najavljuje usporavanje privredne aktivnosti na početku ove godine. Zbog toga su splasnula očekivanja o jačanju američke privrede.
Loše su na tržište uticali i slabiji nego što se očekivalo kvartalni poslovni rezultati niza kompanija. Dosad su izvještaje objavile 184 kompanije čije su akcije u sastavu S&P 500 indeksa, pri čemu ih je 59 odsto nadmašilo očekivanja. To je manje nego u prethodnim kvartalima, kada je to ostvarilo oko 70 odsto kompanija, pokazuju podaci Thomson Reutersa.
I pored skromne sezone objavljivanja poslovnih rezultata u odnosu na prethodna tromjesečja i samo umjereno dobrim makroekonomskim podacima, S&P 500 je od početka godine ojačao gotovo pet odsto. Zbog toga pojedini analitičari smatraju da je vrijeme za predah.
“Tržište je umorno i prekupljeno. Nakon snažnog rasta cijena akcija na temelju umjereno dobrih privrednih vijesti, ulagači su ostali bez goriva”, kaže predsjednik McMillan Analysisa Larry McMillan.
Podršku tržištu ove sedmice je pružio Fed, budući da su lideri američke centrane banke u srijedu, nakon dvodnevne sjednice, poručili da će ključne kamatne stope zadržati blizu nule sve do kraja 2014. godine, duže nego što se očekivalo.
Ključnu kamatu na savezne fondove u prekonoćnom kreditiranju Fed je spustio blizu nule još u decembru 2008. godine, nastojeći tako potaknuti rast privrede.
Uz to, na konferenciji za novinare, održanoj nakon sjednice, predsjednik Feda Ben Bernanke oprezno je komentarisao niz makroekonomskih podataka koji ukazuju na jačanje privrede i ostavio otvorena vrata za daljnje poticajne mjere.
“Još ne možemo reći da smo ušli u novu, snažniju fazu. Ako inflacija i dalje bude ispod ciljanih nivoa i ako nezaposlenost nastavi padati po ovako sporim stopama, trebali bi tražiti načine da učinimo više”, izjavio je Bernanke.
Odluka o kamatama i komentari Bernankea pozitivno su uticali na tržište jer pokazuju, objašnjavaju analitičari, da je Fed odlučan potaknuti brži rast američke privrede.
Prate se i zbivanja u Evropi, iako tamošnja dužnička kriza već neko vrijeme na Wall Street utiče manje nego lani.
U fokusu su pregovori grčke vlade s kreditorima, a ulagači se nadaju dogovoru koji bi spriječio bankrot Grčke i omogućio novu pomoć prije nego što u martu Aini na naplatu stigne 14,5 milijardi evra obveznica.
I na evropskim se berzama ove sedmice trgovalo oprezno. Londonski FTSE ojačao je 0,1 odsto, na 5733 boda, dok je frankfurtski Dax skočio 1,7 posto, na 6511 bodova. Pariški CAC je oslabio 0,1 odsto, na 3318 bodova.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks ojačao 0,9 odsto, na 8841 bod. Hina