BANJA LUKA, Odbor državne službe za žalbe vratio je na posao sedam radnika Ministarstva komunikacija i transporta BiH protiv kojih je podnesena krivična prijava i koji su suspendovani zbog zloupotrebe položaja prilikom izdavanja CEMT dozvola.
U ovom Odboru su rekli da su u postupku žalbi državnih službenika Nikole Šego, Mirka Šekare, Enisa Ajkunića, Darija Bušića, Radovana Dragaša, Ekrema Spahića i Selima Kopića uloženim na rješenja o suspenziji, uvažili žalbe i poništili rješenja.
– U obrazloženju svakog rješenja dati su valjani razlozi za takvu odluku – kazala je predsjedavajuća Odbora Vesna Višnjić Grgić.
Dodala je da Odbor nema saznanja da li su donesena rješenja izvršena, odnosno da li su pokrenuti upravni sporovi pred Sudom BiH, na koje je nezadovoljna strana imala pravo.
Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamenta BiH Dušanka Majkić, koja je više puta ukazivala na zloupotrebe prilikom dodjela CEMT dozvola, kazala je da je nevjerovatno da se ljudi protiv kojih postoji krivična prijava vrate na posao.
– Ta sramna odluka Odbora za žalbe znači da oni mogu da nastave da rade kao što su to radili do sada – kazala je Majkićeva.
Tužilaštvo BiH podiglo je u januaru ove godine optužnicu protiv sedam radnika Ministarstva komunikacija i transporta BiH. Oni su optuženi za zloupotrebe službenog položaja ili ovlašćenja. Sve optužene Tužilaštvo BiH tereti da su od 25. oktobra 2006. godine do 10. januara 2007. godine, kao službena i odgovorna lica Ministarstva komunikacija i transporta BiH prekoračili službena ovlašćenja te omogućili izdavanje 247 CEMT dozvola iako su znali ili su mogli znati, da je to suprotno zakonskim propisima BiH.
– Znali su da 128 od 247 preduzeća kojima su dodijeljene CEMT dozvole ne ispunjavaju potrebne zakonske uslove, kao i da 23 od 446 preduzeća koja su predala zahtjeve nisu dobila dozvolu iako su ispunjavali sve potrebne uslove za to – stoji u optužnici.
Optužnica tereti Ajkunića, Spahića i Kopića da su pribavili korist određenim pravnim licima od oko 16 miliona maraka prihoda, odnosno milion maraka dobiti. Šekara i Dragaš se terete da su pribavili korist od oko 8,8 miliona maraka prihoda, odnosno 299.657 maraka dobiti, dok su Šego i Bušić pribavili korist od 9,5 miliona maraka prihoda, odnosno 330.270 maraka dobiti.
Iz Ministarstva komunikacija i transporta BiH juče nisu odgovorili na pisani zahtjev “Glasa Srpske” da prokomentarišu ovaj slučaj, a resorni ministar Rudo Vidović bio je nedostupan na mobilni telefon.
Liste
Optuženi službenici Ministarstva komunikacija i transporta BiH su po prethodnom dogovoru podijelili pravna lica – cestovne prevoznike po “nacionalnom ključu” na “bošnjačke”, “srpske” i “hrvatske”. U optužnici je navedeno da su tako napravili tri odvojene liste za raspodjelu CEMT dozvola koje su objedinili u jednu konačnu listu, prihvatili i potpisali, bez uvida članova Komisije u jednoj grupi u zakonitost rada ostalih članova Komisije, kao i ispunjenost uslova za raspodjelu dozvola od strane prevoznika. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ako su Ajkunić, Spahić i Kopić omogućili korist određenim pravnim licima od 16 miliona, Šekara i Dragaš 8,8 miliona, a Šego i Bušić 9,5 miliona, jasno je da su i oni protrljali nešto šuštavo od bradu, od čega su mogli nešto odvojiti i za ovaj Odbor za žalbe. A kod raspodjele CEMT dozvola i građevinskih detašmana uglavnom ne idu pederuše nego samsonajt koferi.