BANJALUKA, U Republici Srpskoj /RS/ 96 odsto bankarskog kapitala nalazi se u rukama osam inostranih banaka, ali sva dobit od bankarskih poslova ne završava u Srpskoj, iako banke ne plaćaju PDV na platni promet i finansijske usluge.
Od 10 banaka sa većinskim inostranim kapitalom dominira austrijski u tri banke, dok je po jedna banka u većinskom vlasništvu akcionara iz Slovenije, Srbije, Litvanije, Holandije i SAD, podaci su Agencije za bankarstvo RS.
Ekonomisti tvrde da domaće banke ne mogu da izdrže konkurenciju inostranih koje su zaposjele domaće tržište, pa u pojedinim manjim mjestima u RS ima i do deset bankovnih poslovnica.
Među bankama iz RS koje uspješno posluju u tržišnoj utakmici sa velikim konkurentima iz inostranstva je Nova banka Banjaluka sa većinskim domaćim akcionarima.
Direktor ove banke Milan Radović rekao je da dobit banaka po isplati poreza odlazi u mjesto u kojem je sjedište vlasnika akcija, dok se za akcionare Nove banke dobit isplaćuje u RS, jer su većina domaći subjekti.
“Ova banka nije imala ni problem sa nezakonitim povećanjem kamata usljed svjetske ekonomske krize, što se vidi iz anketa klijenata koji su našim uslugama zadovoljni”, rekao je Radović.
U Udruženju za zaštitu potrošača kažu da banke koriste nekvalitetan zakonski okvir i namećući svoja pravila igre na štetu klijenata, dok pojedine strane banke podižu kamatne stope, što ne bi smjele u matičnim državama.
“Problem predstavlja činjenica, da banke ne plaćaju PDV na platni promet i finansijske transakcije iako je riječ o novoj vrijednosti”, tvrde potrošači.
Prema riječima direktora NLB Razvojne banke Radovana Bajića, odliv dobiti iz RS je manji od priliva kapitala, jer u posljednje dvije godine nije bilo velikih isplata dividendi akcionarima.
“Slobodna novčana sredstva banaka u RS drže se u Centralnoj banci BiH i kod drugih banaka u inostranstvu koje imaju odgovarajući rejting. Kada je u pitanju NLB razvojna banka ona je u prošloj godini imala odliv od 3,5 miliona KM što nije mnogo”, rekao je Bajić.
Komentariši