SARAJEVO, Nelojalna konkurencija najveći je problem na tržištu osiguranja BiH, koje je i dalje dosta nerazvijeno i nedopustivo neuređeno, te kontrolni organi treba bolje da rade.
Istaknuto je ovo juče na otvaranju dvodnevnog, 22. po redu, Susreta osiguravača i reosiguravača Sarajevo (SorS), koji je okupio 185 učesnika iz zemalja bivše Jugoslavije i gostiju iz Evrope i Azije.
Udruženje osiguravajućih kuća FBiH nedavno je kao nosioce nelojalne konkurencije i nezakonitog rada u auto-osiguranju prozvalo četiri osiguravajuća društva, što je, kako je juče istaknuto, biljeg za njihov rad i opomena koja ima efekt.
“Ako se premija ne uplaćuje u punom iznosu, daju bonove za gorivo i slično, onda je pitanje da li ta društva mogu isplaćivati premije”, kazao je Midhat Terzić, direktor “Sarajevo-osiguranja”.
Na susretu posvećenom integracijskim procesima i njihovom uticaju na konkurentnost ove industrije naglašeno je da je premija osiguranja u BiH pet puta manja nego u Sloveniji, članici EU, iako ima više društava, zbog čega je ocijenjeno da to treba preurediti ako tržište želi preživjeti.
Prema predstavljenim rezultatima, bh. društva su prošle godine imala 471,7 miliona KM prihoda od premije, što je rast za 2,8 odsto u odnosu na 2009. I dalje dominiraju neživotna i obavezna osiguranja zbog loše političke situacije, slabe platežne moći građana, visoke stope nezaposlenosti, ali i stava da je životno i osiguranje imovine trošak.
“Prošle godine je ‘Hercegovina osiguranju’ oduzeta dozvola za rad. S obzirom na to da je riječ o kući koja je prethodnih godina bila u vrhu ostvarene premije, ta situacija daje lošu sliku o industriji osiguranja među građanima i doprinosi slabom povjerenju u društva”, kazala je juče Aida Imamović, stručni saradnik u Agenciji za osiguranje u BiH.
Poređenja radi, direktor “Triglava” Matjaž Rakovec kazao je da je u Sloveniji premija bila nešto manje od dvije milijarde evra.
Robert Stude, direktor “Croatia Lloyda”, napomenuo je da Hrvatska ima 27 društava, koliko i BiH, što je mnogo na 4,5 miliona stanovnika Hrvatske.
Milenka – Mila Jezdimirović, generalna direktorica “Dunav osiguranja”, kazala je da je u Srbiji pokrenuta akcija dizanja svijesti o važnosti životnog osiguranja koja daje dobre rezultate.
Osim nelojalne konkurencije, kao problemi u industriji osiguranja u BiH navedeni su stalni porast krađe auta, te prevare kod isplate šteta.
“Kada budemo imali jednu agenciju za osiguranje koja će raditi svoj posao, biće bolje. Potrebno je da država donese zakone u ovoj oblasti umjesto što nam ih stranci rade”, istakao je Damir Lačević, generalni sekretar SorS-a i direktor “Bosna reosiguranja”.
Robert Stude je napomenuo da integracijski procesi treba da dovedu do ujednačavanja kriterija agencija, jer kada društvo, primjera radi, dođe na Kosovo iz uređenog tržišta poput slovenačkog očekuje isti nivo rada supervizora. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.