PEKING, Kineski izvoz za osam mjeseci ove godine opao je, prema podacima nacionalne statistike, 22,2 odsto, u poređenju sa istim lanjskim razdobljem, na 730,74 milijarde dolara, objavljeno je u Pekingu.
Podaci Kineskog biroa za statistiku pokazuju da je u istom periodu uvoz smanjen još više – 22,7 procenata – na 607,92 milijarde dolara, pa je tako od početka januara do kraja avgusta ostvaren suficit u robnoj razmjeni sa svjetom od 122,82 milijarde dolara.
U avgustu je takođe, usljed globalne privredne krize, zabilježen osjetan pad kineske robne razmjene sa svijetom, a spoljnotrgovinski suficit opao visokih 45,2 procenta, na 15,7 milijardi dolara.
Statistički podaci pokazuju da je suprotno lošijem bilansu u spoljnoj trgovini, Kina tokom avgusta imala značajan rast vrijednosti prometa u maloprodaji i obima industrijske proizvodnje.
Tako je vrijednost avgustovske maloprodaje, koja je osnovni pokazatelj potrošačke tražnje, uvećana 15,4 odsto, u poređenju sa istim lanjskim mjesecom, na 148,1 milijardu dolara, dok je industrijska proizvodnja “odskočila” 12,3 procenta. U julu je taj porast bio svega 1,5 odsto.
U avgustu je Kina imala negativnu inflaciju, jer su potrošačke cijene kojima se uobičajeno mjeri nivo inflatorne stope smanjene 1,2 odsto, u poređenju sa osmim mjesecom minule godine.
Kineski premijer Ven Đibao je ukazao, u govoru održanom na Svjetskom ekonomskom forumu u gradu Dalianu, da Peking neće prestati sa primjenom stimulativnih programa za podsticanje privrednog rasta i domaće potrošnje, jer će globalni ekonomski oporavak i u narednom periodu biti nestabilan.
Ven je precizirao da u uslovima kada su izgledi za stabilizaciju svjetske privrede još uvek neizvjesni Kina”ne smije i neće” prestati da podstiče sopstvenu ekonomiju.
“Vrhunski prioritet u našem radu je da očuvamo stabilan i brz ekonomski rast”, kazao je Ven, uz napomenu da će Kina voditi umjerenu monetarnu i aktivnu fiskalnu politiku.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.