SARAJEVO, Pod pokroviteljstvom Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Ministarstva energije, rudarstva i industrije Federacije BiH i Ministarstva privrede, energetike i razvoja Republike Srpske u Neumu će 13. i 14. septembra biti održana konferencija o temi “Osnivanje tržišta električne energije u BiH”.
Cilj ove konferencije, koja će biti organizovana uz podršku USAID-ovog Projekta podrške regulative i reformi energetskog sektora u BiH /REAP/, jeste uspostavljanje temelja za razumijevanje značenja tržišta električne energije, potencijalnih prednosti tržišta i preduslova za njegovo uspostavljanje – potvrđeno je danas Srni u REAP-u.
Svrha konferencije je i obezbjeđivanje podrške aktivnostima koje čine reformu sektora i daljeg razvoj tržišta električne energije u BiH.
Na ovu konferenciju biće pozvano oko 100 učesnika iz različitih institucija BiH, uključujući i predstavnike Savjeta ministara i entitetskih vlada, donatore, menadžere visokog i srednjeg nivoa iz različitih kompanija elektroenergetskog sektora i velikih potrošača, eksperte sa univerziteta, regulatore i medije.
Sve prezentacije biće održane pod vođstvom regionalnih eksperata iz oblasti reforme energetskog sektora i tržišta i uz učešće predstavnika USAID-a, a predviđena su i pozdravna i uvodna obraćanja domaćina Konferencije ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Slobodana Puhalca, kao i resornih entitetskih ministara Rajka Ubiparipa i Vahida Heće.
U okviru najavljene teme učesnici konferencije tražiće, između ostalog, odgovore na pitanja: Zašto tržište električne energije? i Koje su to pravne obaveze koje od BiH zahtijevaju razvoj tržišta električne energije?
Biće razmatrani i Pregled razvoja i status tržišta električne energije u BiH, Modeli tržišta, Preduslovi za uspostavljanje tržišta i drugi dokumenti.
Prvog dana rada, učesnicima konferencije na radnoj večeri obratiće se prvi zamjenik visokog predstavnika u BiH Rafi Gregorijan.
Drugog dana rada konferencije, koja će biti održana u hotelu “Zenit” u Neumu, u planu je prezentacija iskustava mađarskog, rumunskog i slovenačkog tržišta električne energije, te komentari predstavnika fakulteta, instituta i organizacija iz elektroenergetskog sektora u BiH.
Komentariši