– Bobar banka na računima ima 17,6 miliona KM
– Krediti loše obezbjeđeni, upitna naplata
BIJELJINA, U Okružnom sudu u Bijeljini danas je, na nastavku ispitnog ročišta za Bobar banku u stečaju, rečeno da je do sada ispitano 530 prijava potraživanja. Ukupno prijavljena potraživanja iznose 251,9 miliona KM, od kojih je stečajni upravnik Lazo Đurđević priznao 187 miliona KM.
„Ukupno priznata potraživanja iznose oko 187 miliona KM, a razlika između ova dva iznosa je osporena. Ostale su nam još dvije neobrađene prijave koje će biti obrađene na naknadno održanom ispitnom ročištu. Na izvještajnom ročištu, koje će biti održano u četvrtak, podnijeću izvještaj o dosadašnjem toku stečajnog postupka, sa prijedlogom odluka kako dalje da nastavimo sa rješavanjem stečajnog postupka u Bobar banci“, rekao je Đurđević.
Đurđević kaže da će Skupština povjerilaca odlučiti o nastavku stečajnog postupka.
U prijedlogu njegovih odluka navedena je prodaja pokretne i nepokretne imovine, te naplata potraživanja od dužnika. Na transakcionom računu Bobar banke u stečaju trenutno se nalazi oko 2,6 miliona KM, dok je na posebnom računu kod UniCredit banke oročeno 15 miliona maraka.
Obezbjeđenje plasiranih kredita veoma loše ili nikakvo
Stečajni upravnik je u dopuni izvještaja o ekonomskom stanju stečajnog dužnika, koji će se sutra naći pred povjeriocima naveo da ukupna knjigovodstvena vrijednost imovine stečajnog dužnika iznosi 322,3 miliona KM, dok ukupno evidentirane obaveze iznose 177,4 miliona KM. Ukoliko bi se stavile u odnos ukupno evidentirane obaveze sa imovinom stečajnog dužnika onda iz toga proizilazi da bi potraživanja povjerilaca trebalo da budu namirena. Međutim, namirenje će zavisiti od naplate potraživanja i od unovčavanja imovine stečajnog dužnika. Istaknuto je da je obezbjeđenje plasiranih kredita bilo jako loše ili nikakvo, te se pretpostavlja da će i naplata potraživanja biti jako mala, što će negativno uticati na namirenje povjerilaca stečajnog dužnika.
Na današnjem nastavku ispitnog ročišta stečajni upravnik je priznao brojna potraživanja fizičkih lica iz svih dijelova RS i BiH, ali i potraživanja javnih preduzeća, nekoliko opština, Distrikta Brčko, IRB –a i preduzeća.
Među najvećim priznatim potraživanjima svakako su potraživanja: Fonda za razvoj i zapošljavanje RS u iznosu od 36,3 miliona KM, Fonda zdravstva Brčko distrikta u iznosu od 14,8 miliona KM, Zavoda za zapošljavanje RS u iznosu većem od 12 miliona KM, Ministarstva finansija RS u iznosu većem od 9,5 miliona KM, Garantnog fonda RS u iznosu od 5,5 miliona, Fonda za razvoj istočnog dijela RS u iznosu većem od 5,7 miliona KM, Privredne banke Sarajevo u iznosu od 5,5 miliona KM.
Priznata su u potraživanja „Atos osiguranja“ u iznosu od četiri miliona KM, Grada Trebinja u iznosu od 4,6 miliona, Akcijskog fonda RS u iznosu od 4,1 miliona, Agencije za osiguranje depozita BiH u iznosu od 3,8 miliona, Fonda stanovanja RS u iznosu od 2,6 miliona KM, Fonda za restituciju RS u iznosu od 2,9 miliona, Direkcije za finansije Brčko distrikta od 2,5 miliona KM, „Elektroprivrede RS“ u iznosu od 2,2 miliona KM.
Hidroelektranama na Drini priznato je 2,2 miliona KM, Fondu dječije zaštite RS 2,2 miliona, Ministarstvu poljoprivrede RS dva miliona, koliko je priznato i Lutriji RS, Atlas banci iz Podgorice i Hidroelektranama na Trebišnjici priznato je po 1,9 miliona, Poreskoj upravi RS 1,5 miliona, Elektro – Bijeljini isto toliko, aPodručnoj privrednoj komori Bijeljina 1,3 miliona KM.
S obzirom na to da je bijeljinsko tužilaštvo suspendovalo stečajnog sudiju Alidu Nađ Mađarac, u nastavak ispitnog ročišta uključila se sudija Božana Gužvić, predsjednik Okružnog privrednog suda. Za sutra je najavljeno i održavanje izvještajnog ročišta za Bobar banku u stečaju.
CAPITAL: Lj.Lj.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Razlika izmedju dug banke i potrazivanja banke je 134.9 miliona. Sto u sustini znaci da je kompletan dug banke pokriven potrazivanjima i ostaje visak od 134.9 miliona. Da su nenaplativi krediti 30% opet to je opet visak od 38 miliona, pa cak i da su 40% opet bi bio mali visak. A nije ih toliko. Znaci da je banka propala zbog smrti vlasnika a ne samo zbog kriminala kako se predstavljalo po medijima.
Druga interesantna stvar koja se ovde u tekstu stidljivo provlaci je da fond stanovanja ima potrazivanja.
Fond stanovanja je nastao od drustevnih stanova. Stanovi pravljeni uzimanjem procenta plate radnicima. Od kojih vecina nije dobila stan. A i te stanove nisu prodali radnici koji su investitori vec vlada koja u te stanove nije nista ulozila.
U prevodu to izgleda ovako. Otac pravi kucu parama sinova, bez svog ulozenog dinara. Uz obrazlozenje da ce prvo napraviti kucu jednom a onda ostaloj cetvorici tj da je tako lakse da ne bi uzimali kredite. Naprave prvu kucu koja vrijedi 100000km i useli se jedan. Svaki od pet sinova u kucu ulozio po 20 000 km a onda se otac propije i nestane mu para za pice te tu istu kucu, bez saglasnosti ostalih koji su ulozili svoj novac, prepise na ovog sto se uselio za 3000km. I tih bijednih 3000 ne podijeli uvima sto su dali novac za izgradnju nego i to propije.
Prevari cetvoricu za 80 000 da bi se jedan skucio za 23000. Posten radnicki sistem, zar ne?
5 drugova ulaze a na fajrontu jedan gospodin a cetiri sirotinja.
A danasnja vlast i jeste skolovana po sistemu drugova i brastva i jedinstva.
Razlika je veca radnice. Akcionarski kapital potice iz fondova Bobar osiguranja. Depoziti su izvuceni kroz plasmane koji se ne vracaju. Kolaterali su tesko naplativi i precjenjeni.